Anasayfa Ekonomi 0888’li Numaralar Dolandırıcı! Bu Oyuna Gelmeyin!

0888’li Numaralar Dolandırıcı! Bu Oyuna Gelmeyin!

Teknolojinin her geçen güç geliştiği yeni yaşam koşullarında vatandaşları kandırmaya çalışan dolandırıcıların ağı da artıyor. Gerek bilgisayara sızarak gerek mesaj atarak gerekse arayarak dolandırıcılık yapanların sayısı artıyor.

Dolandırıcıların Yeni Taktiğine Dikkat!

Dolandırıcıların yeni taktiği 0888’li numaralar ile kendilerini banka, hukuk bürosu, müşteri hizmetleri gibi gösterip, acil kodlu mesajlar gönderip, vatandaşlara binlerce liralık faturalar çıkartmak. 0888’li numaraları gerçek sanıp geri dönüş yapan kişilere ise çok uçuk rakamlarda telefon faturaları geliyor.

TÜDER Başkanı Uyardı! 0888’li Numaralar Dolandırıcı, Dikkatli Olun!

Son zamanlarda 0888’li numaraları çok fazla görür oldu. Bankaların çağrı merkezi numarası olan 0850’li rakamlar ile 0888’li dolandırıcılık numaralarını bir çoğumuz karıştırıyoruz. Hem SMS’lerle hem de aramalarda bizi rahatsız eden bu numaralarda mağdur olanların çok fazla olduğunu, kendilerine çok fazla başvuru geldiğini söyleyen Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Firmaların taciz boyuna kadar varan SMS’leri Ticari İleti Şikayet sistemine takıldı. Konuyla ilgili açıklama yalan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Vekili Adem Başar, firma ticari birine ileti gönderecekse, alıcıdan öncesinde onay almak zorunda olduğunu söyledi.

Tanıtıcının bilgilerini vermek zorunda olduğunu söyleyen Başar, her durumda da reddetme hakkını sağlaması gerektiğini, son 1 senelik süreçte ortalama 400 bin şikayet olduğunu, bunların yüzde 95’lik kısmının sms ile şikayetler olduğunu, geriye kalan yüzde 5’lik kısmının ise arama, sesli arama ya da mail olduğunu söyledi.

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,768BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,054TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,567TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler