Ana SayfaEkonomiDetaylar Belli Oldu! Çatıda Elektrik Üretenlere Yüzde 5 Stopaj!

Detaylar Belli Oldu! Çatıda Elektrik Üretenlere Yüzde 5 Stopaj!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Evinin çatısında elektrik üretimi yaparak dağıtım şirketlerine satanlardan yüzde 5 gelir vergisi stopajı alınacak.

Elektriği Satan Esnaf Muafiyetten Faydalanacak

Evinin cephesinde ya da çatısında elektrik üreterek ihtiyacını karşılayan, artan kısmını da elektik dağıtım şirketlerine satanlardan yüzde 5 oranında gelir vergisi stopajı alınacak kendi elektriğini üreten ve dağıtım şirketlerine satanların vergiden muaf esnaf olarak değerlendirilmesi ile ilgili detaylar belli oldu. 10 kilovattan daha az elektrik üreten kişiler bu elektriğin ihtiyaç fazlasını elektrik dağıtım şirketlerine sattıkları takdirde satılan elektriği yüzde 5’i kadar gelir vergisi stopajı ödeyecekler. GİB olarak bilinen Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan yeni tebliğ taslağına göre evinin çatısında ya da cephesinde rüzgar ve güneş ile elektrik üreten kişiler ürettikleri fazla elektriği şirketlere satarlarsa esnaf muafiyetinden faydalanacaklar.

Elektrik Dağıtım Şirketleri Gider Pusulası Kesecek

Vergiden muaf esnaf statüsünde olabilmek için kurulan elektrik üretim tesisinin gücünün en çok 10 kilovat olması gerekiyor. Ayrıca üretilen elektriğin fazla kısmının dağıtım şirketlerine satılması da gerekiyor. Fakat elektriği ürettiği işyeri ya da konutun mesken olarak kullanılması halinde satıştan elde edilen kazançlar da muafiyet kapsamında olacak. Dağıtım şirketleri apartmanlardan satın aldıkları elektik için apartman yönetimine gider pusulası kesilecek. Dağıtım şirketi tarafından kendisine gider pusulası kesilenlerin de bu evrakı 5 yıl süreyle muhafaza etme zorunluluğu olacak.

10 Kilovata Kadar Üretilen Elektrikte Yüzde 5 Stopaj

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu konu ile ilgili hazırlanan tebliğ taslağındaki ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre GİB’in yeni tebliğ taslağına göre evinin çatısında kendi imkanları ile elektrik üretimi yapan, kendi ihtiyacı olan elektriği karşıladıktan sonra fazlasını elektrik dağıtım şirketlerine satan kişilerden sattıkları elektriğin yüzde 5’i oranında gelir vergisi stopajı alınacak. Ancak bu konudaki şart elektrik üretimi için kurulan tesisin üretim kapasitesinin en fazla 10 kilovat olması şeklinde dikkat çekiyor.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...