İstanbul’daki Arsa Fiyatlarının Oranı New York’un İki Katı!

Google Haberlere Abone Ol:

İstanbul öncelikli olmak üzere büyükşehirlerde arazi fiyatlarının artması orta ve alt gelir grubundaki kişilerin konut üretimini olumsuz etkiliyor.

Büyükşehirlerdeki Konut İhtiyacı Artıyor

İstanbul gibi büyükşehirlerde arazi fiyatlarının artması orta gelir grubundaki ve alt gelir grubunda olan vatandaşları ilgilendiren konutların üretimini olumsuz yönde etkilediği bildirildi. GYODER olarak kısaltılan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, tarafından bu konuda bir açıklama yaptı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın geçtiğimiz 15 yılda alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik uygun konut projeleri ürettiğini söyledi.

TOKİ İhtiyacın Yüzde 10’unu Karşılıyor

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, TOKİ tarafından üretilen konutların vatandaşların konut ihtiyaçlarının sadece yüzde 8 – yüzde 10 gibi bir kısmını karşıladığını, ancak dar gelirli vatandaşların konuta olan ihtiyaçlarının çok daha fazla olduğunu, bu ihtiyacın özellikle büyük şehirlerde fazlalaştığını, bunun nedeninin de arazi ve arsa arzının az olması olduğunu, sunumun ancak bazı sübvansiyonlarla artırıldığını, arsa fiyatlarının maliyeti oluşturan en önemli bileşenlerden biri olduğunu, büyükşehirlerde dar gelirli kişilere yönelik konut projesi ihtiyacının ancak GYODER’in üreteceği konutlar ve TOKİ konut projeleri ile karşılanabileceğini de söyledi.

Bu Fiyatlarla Konut Üretmemiz Mümkün Değil

Dar gelirli vatandaşların konut satın alamaması ile ilgili konuşan NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur da bunun nedeninin konut fiyatlarının uygun olmaması olduğunu, konut fiyatlarının yüksek olmasının da arsa fiyatlarından kaynaklı olduğunu, Türkiye’de büyük şehirlerdeki arsa fiyatlarının New York gibi metropollerdeki arsa fiyatları ile neredeyse aynı olduğunu, İstanbul’daki arsa fiyatlarının Paris, New York, Londra’dan daha pahalı olduğunu, arsa fiyatlarının konut fiyatlarına oranı New York’ta yüzde 30 düzeyinde iken İstanbul’da bu oranın yüzde 50 olduğunu, fiyatlar bu kadar pahalı iken dar gelirli vatandaşlar için konut üretmenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...