Ana SayfaGündemTesla Motors Zararda Rekora Koştu! Tam 710 Milyar Dolar

Tesla Motors Zararda Rekora Koştu! Tam 710 Milyar Dolar
T

-

Elektrikli araç sektörünün lider markaları arasında yer alan Tesla yılın ilk çeyreğinden aradığını bulamadı. Tesla Motors’un Ocak – Mart dönemi zararı 710 milyon dolara ulaştı.

Tesla Motors İlk Çeyrek Zararını Açıkladı!

Otomotiv sektörüne yeni bir nefes kazandıran Tesla Motors, aynı başarını kazançta gösteremedi. Şirkette işlerin pek yolunda gitmediği finansal tabloların açıklanmasıyla birlikte belli oldu.

Elektrikli araç devi şirket yılın ilk üç ayına ilişkin mali sonuçları açıkladı. Buna göre Tesla Motors Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan ilk çeyrekte kâra geçemedi. Şirket ilk çeyrekte 710 milyon dolar zarar ettiğini duyurdu.

710 milyon dolarlık zarar, 15 yıllık tarihi olan şirke için bir ilk oldu ve rekor zarar 2018 yılının ilk çeyreğinde edilmiş oldu. Tesla bilindiği üzere 2003 yılında kurulmuş, otomotiv sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmıştı.

Yılın İkinci Yarısında Kâra Geçeceğini Duyurdu

Elektrikli araç devi geçen sene ise 2 milyar dolarlık zarar ettiğini açıklamıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise bu rakamın yaklaşık üçte biri zarar tablosuna eklendi.

Tesla yılın ilk üç ayında beklediği performansı yakalayamasa da, bu yılın ilk yarısı sonrasından ümitli görünüyor. Şirket ikinci yarı itibariyle kâra geçeceğini bildiren ifadeler kullandı.

Teslimatlar Haziran Sonrası Hız Kazanacak

Tesla 2018 yılı sonuna kadar sermaye harcamalarını 3 milyar doların altında tutmayı hedefliyor. Bu kapsamda şirketin planlarını kısa vadeli yapacağını, elektrikli araçta lüks segmentindeki araç teslimatlarının Haziran ayı sonrasında artacağını, teslimatlar ile şirket kazancının da artacağını kaydetti.

Öte yandan Model 3 karmaşası ise halen sürüyor. Model 3’ün üretim aşamasında bazı geliştirme çalışmalarıysa devam ediyor. Maliyeleri minimize etmeye çalışan Tesla, ilk etapta otomasyonla ilgili bazı hatalar yaptığını da kabul ediyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol