Çay Üreticilerine Uyarı: Belirlenen Fiyatın Altına Çay Satışı Yapmayın!

0
Çay Üreticilerine Uyarı: Belirlenen Fiyatın Altına Çay Satışı Yapmayın!
Çay Üreticilerine Uyarı: Belirlenen Fiyatın Altına Çay Satışı Yapmayın!

Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile çay üreticilerine uyarıda bulunulurken, belirlenen fiyatın altına çay satışı yapılmaması gerektiği ifade edildi.

Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından yapılı açıklamada Türkiye’deki tüm çay üreticilerinin topladıkları çayların tamamının ÇAYKUR tarafından satın alınabileceğini, hiçbir şekilde çay satışı için belirlenen asgari satış fiyatının altına düşülmemesi gerekildiğini, ÇAYKUR’un sahip olduğu kapasitesinin Türkiye’nin tamamındaki çayın işlenme kapasitesinde olduğu belirtildi.

Çay Satış Fiyatı Altında Çay Satmayın!

Yaş çay sezonu başlamak üzere. Çay üretici 2018 yılı çay fiyatlarını merak ediyor. Üretici vatandaşlar aynı zamanda belirlenen çay satış fiyatları 2018 ‘in altında bir satış gerçekleştirmek istemiyor. Piyasadan daha uygun fiyata çayı toplayıp, Çaykur’a yüksek fiyattan satan aracılar ise gözünü dört açmış bir şekilde bekliyor.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, çay üreticilerine karşı bilgi verilirken, üreticilerden çayın tamamının alınacağı bilgisi paylaşıldı. Üreticileri çayın belirlenen asgari satış fiyatının altında satmaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, Çaykur’un tüm çayı işleyecek kapasitede olduğunu ve tamamını satın alacağı ifade edildi.

Özel sektörde bazı firmaların ve bazı uyanık aracıların yaş çay sezonunun başında olunmasına rağmen dönemi fırsat görerek, düşük fiyattan yaş çay aldığının ifade edildiği açıklamada, hiçbir çay üreticisinin mağdur olmaması adına bu açıklamanın yapıldığı, tüm üreticilerin yetiştirdiği çayın işleme kapasitesinin Çaykur’da mevcut olduğunu, üretilen çayların tamamının alınacağının ifadesi edildi.

Açıklamada, çay üreticilerinin mağdur olmaması adına sabırlı bir şekilde beklemeleri gerektiği ifade edilirken, günlük kapasitenin 11 bin Ton olduğu, bu tonların üzerine çıkıldığında 46 adet fabrikanın tamamında 15 kilogramdan geçici bir ek kontenjan uygulaman zorunda olduklarını, çayın tamamının Çaykur tarafından alınacağının bilinmesi gerekildiği vurgulandı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.