Ekonomi Gıdaya Ramazan Zammı! 21 Ürün Fiyatı Arttı

Gıdaya Ramazan Zammı! 21 Ürün Fiyatı Arttı

Son Güncelleme:

TZOB, Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatlarının değişimini inceledi. Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar 21 farklı ürün fiyatına zam geldiğini belirterek, geçen Ramazandan bu yana kuzu etinin kilogram fiyatının yüzde 25 arttığının altını çizdi.

Bayraktar: “11 Günde 21 Gıda Fiyatı Arttı”

Kısa adı TZOB olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin genel başkanlığını yapmakta olan Şemsi Bayraktar, gıda fiyatlarındaki son değişimi açıkladı. Bayraktar açıklamasında 27 Nisan ile 8 Mayıs aralığında 21 gıdanın fiyat artışı yaşadığını, 13 gıdanın fiyatınınsa gerilediğini kaydetti.

Fiyatı en çok düşen ürünün sivri biber olduğunu, azalışınsa yüzde 12’ye denk geldiğini ifade etti. Bayraktar’ın açıklamasına göre fiyatı en çok artan gıda ise yüzde 25’lik zamla elma oldu.

27 Ürün Fiyatı Arttı, 6 Ürün Fiyatı Düştü

Yapılan fiyat araştırması neticesinde market reyonlarında 6 ürünün fiyatının gerilediği belirlendi. 27 ürünse farklı oranlarda zamlandı. Buna göre domatesin kilo fiyatı yüzde 12,4’lük azalış kaydetti.

“Üretici ve Market Fiyatları Arasında Uçurum Var”

Üreticiyle tüketici fiyatlarını da incelediklerini belirten TZOB Başkanı, bu kapsamda lahanadaki fiyat farkının yüzde 559 seviyesinde olduğunun altını çizdi. Elmadaki farkın ise yüzde 287 olduğunu dile getirdi. Kuru kayısıdaki farkın yüzde 285 olduğunu dile getirerek, maydanoz fiyatında gözlemlenen farkın yüzde 272’yi bulduğunu aktardı.

“Mazot Desteği Artırılmalı”

Bayraktar açıklamasında üretici maliyetlerine de değindi. Dolardaki artışa işaret ederek, mazot fiyatının girdileri yükselttiğini söyledi. Üreticiye destek talep eden Bayraktar mazot desteğinin yükseltilmesini ve vergi muafiyeti beklediklerini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Kayseri Ticaret Borsası başkanı ise sucuk ve pastırma fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 15 oranında artabileceğinin sinyallerini verdi.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,144BeğenenlerBeğen
7,221TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler