Ana SayfaEkonomiGıdaya Ramazan Zammı! 21 Ürün Fiyatı Arttı

Gıdaya Ramazan Zammı! 21 Ürün Fiyatı Arttı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TZOB, Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatlarının değişimini inceledi. Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar 21 farklı ürün fiyatına zam geldiğini belirterek, geçen Ramazandan bu yana kuzu etinin kilogram fiyatının yüzde 25 arttığının altını çizdi.

Bayraktar: “11 Günde 21 Gıda Fiyatı Arttı”

Kısa adı TZOB olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin genel başkanlığını yapmakta olan Şemsi Bayraktar, gıda fiyatlarındaki son değişimi açıkladı. Bayraktar açıklamasında 27 Nisan ile 8 Mayıs aralığında 21 gıdanın fiyat artışı yaşadığını, 13 gıdanın fiyatınınsa gerilediğini kaydetti.

Fiyatı en çok düşen ürünün sivri biber olduğunu, azalışınsa yüzde 12’ye denk geldiğini ifade etti. Bayraktar’ın açıklamasına göre fiyatı en çok artan gıda ise yüzde 25’lik zamla elma oldu.

27 Ürün Fiyatı Arttı, 6 Ürün Fiyatı Düştü

Yapılan fiyat araştırması neticesinde market reyonlarında 6 ürünün fiyatının gerilediği belirlendi. 27 ürünse farklı oranlarda zamlandı. Buna göre domatesin kilo fiyatı yüzde 12,4’lük azalış kaydetti.

“Üretici ve Market Fiyatları Arasında Uçurum Var”

Üreticiyle tüketici fiyatlarını da incelediklerini belirten TZOB Başkanı, bu kapsamda lahanadaki fiyat farkının yüzde 559 seviyesinde olduğunun altını çizdi. Elmadaki farkın ise yüzde 287 olduğunu dile getirdi. Kuru kayısıdaki farkın yüzde 285 olduğunu dile getirerek, maydanoz fiyatında gözlemlenen farkın yüzde 272’yi bulduğunu aktardı.

“Mazot Desteği Artırılmalı”

Bayraktar açıklamasında üretici maliyetlerine de değindi. Dolardaki artışa işaret ederek, mazot fiyatının girdileri yükselttiğini söyledi. Üreticiye destek talep eden Bayraktar mazot desteğinin yükseltilmesini ve vergi muafiyeti beklediklerini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Kayseri Ticaret Borsası başkanı ise sucuk ve pastırma fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 15 oranında artabileceğinin sinyallerini verdi.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.