Türkiye’nin ABD’ye Tepkisi Gecikmedi!

0

ABD ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı. İşte bu karara bazı ülkeler tepki verirken, Türkiye’de karşı hamle yaptı.

22 Ürüne Gümrük Vergisi Uygulayacağını Bildirdi

Türkiye, ABD’nin ithal alüminyum ve çelik kararı sonrasında karşı bir hamle yaparak vergilere önlem alma kararı verdi. Bu kapsamda alınacak tedbirler Dünya Ticaret Örgütü bünyesine bildirildi. Tedbirlerin 22 farklı ürün için söz konusu olacağı ifade edilirken, vergi uygulamasının aynı oranlarda olacağı belirtildi.

260 Milyon Doları Bulacak

Dünya Ticaret Örgütü kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, Türkiye çelik ürünlerine yüzde 25 vergi uygulamasına gidebilir. ABD ve Türkiye konuyla ilgili ortak bir paydada buluşamazsa, ülkemiz 22 ürününün ihracatından ortalamada 260 milyon doları bulan bir gümrük vergisi geliri elde edecek.

ABD’nin gümrük vergisi uygulaması kararı sonrasında buna benzer bildirimleri AB, Rusya, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde yapmıştı.

Ülke Güvenliğini Neden Gösterdi

ABD’nin Başkanı Donalt Trump ithal çelik ve alüminyuma yönelik kararını 2018 yılının üçüncü ayında açıklamıştı. Trump, gümrük vergisi uygulamasının ülkenin güvenliği için hayata geçirileceğini belirterek, ülke kasasına gümrük vergilerinin girmesinin önünü açmıştı. ABD başkanı açıklamasında ithal çeliğe uygulanacak gümrük vergisinin yüzde 25 olduğunun altını çizmiş, ithal alüminyuma uygulanacak vergininse yüzde 10 olacağını ifade etmişti.

İlk Sinyalleri Ekonomi Bakan Yardımcısı Verdi

Ekonomi bakanının yardımcılığını yapmakta olan Fatih Metin konuyla ilgili bazı bilgiler aktarmış, ABD’nin gümrük vergisinde ısrar etmesi halinde karşı tedbirlerin alınacağının sinyallerini vermiş, başvurunun Dünya Ticaret Örgütü’ne yapılacağını dile getirmişti.