Ana SayfaEkonomiTürkiye’nin ABD’ye Tepkisi Gecikmedi!

Türkiye’nin ABD’ye Tepkisi Gecikmedi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

ABD ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı. İşte bu karara bazı ülkeler tepki verirken, Türkiye’de karşı hamle yaptı.

22 Ürüne Gümrük Vergisi Uygulayacağını Bildirdi

Türkiye, ABD’nin ithal alüminyum ve çelik kararı sonrasında karşı bir hamle yaparak vergilere önlem alma kararı verdi. Bu kapsamda alınacak tedbirler Dünya Ticaret Örgütü bünyesine bildirildi. Tedbirlerin 22 farklı ürün için söz konusu olacağı ifade edilirken, vergi uygulamasının aynı oranlarda olacağı belirtildi.

260 Milyon Doları Bulacak

Dünya Ticaret Örgütü kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, Türkiye çelik ürünlerine yüzde 25 vergi uygulamasına gidebilir. ABD ve Türkiye konuyla ilgili ortak bir paydada buluşamazsa, ülkemiz 22 ürününün ihracatından ortalamada 260 milyon doları bulan bir gümrük vergisi geliri elde edecek.

ABD’nin gümrük vergisi uygulaması kararı sonrasında buna benzer bildirimleri AB, Rusya, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde yapmıştı.

Ülke Güvenliğini Neden Gösterdi

ABD’nin Başkanı Donalt Trump ithal çelik ve alüminyuma yönelik kararını 2018 yılının üçüncü ayında açıklamıştı. Trump, gümrük vergisi uygulamasının ülkenin güvenliği için hayata geçirileceğini belirterek, ülke kasasına gümrük vergilerinin girmesinin önünü açmıştı. ABD başkanı açıklamasında ithal çeliğe uygulanacak gümrük vergisinin yüzde 25 olduğunun altını çizmiş, ithal alüminyuma uygulanacak vergininse yüzde 10 olacağını ifade etmişti.

İlk Sinyalleri Ekonomi Bakan Yardımcısı Verdi

Ekonomi bakanının yardımcılığını yapmakta olan Fatih Metin konuyla ilgili bazı bilgiler aktarmış, ABD’nin gümrük vergisinde ısrar etmesi halinde karşı tedbirlerin alınacağının sinyallerini vermiş, başvurunun Dünya Ticaret Örgütü’ne yapılacağını dile getirmişti.

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,211TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.