Bankacıyım.Net

Nasıl KOBİ Olunur? KOBİ Olmak İçin Gereken Şartlar

Nasıl KOBİ Olunur? KOBİ Olmak İçin Gereken Şartlar

KOBİ’ler düşük yatırımlarla kendileri ekonomik alanda tutundurmaya çalışan işletmelerdir. Teknolojik yeniliklere de yatkın olarak hareket etmelidirler. Az yatırım sağlayıp çok üretim yapmalı ve üretimdeki çeşitliliğini arttırmalıdır.

Bankadan kredi çekerken veya çalışma hayatının her sektöründe karşımıza sıkça çıkmaya başlayan KOBİ nedir? Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler olarak açtığımız işletme türü olan KOBİ, günlük hayatta her yerde duyduğumuz bir şey haline gelmiştir.

KOBİ, yıllık işçi sayısı 250 kişiden az olan ve yıllık mali bilançosu kırk milyonun üstüne çıkmayan küçük işletmelere verilen addır. Mikro işletme olarak da sınıflandırılmaktadır. Sadece üretim sektörü olarak değil hizmet sektörü olarak da ele alınmaktadır.

Aslında günlük hayatta oldukça büyük yer tutan KOBİ’ler, üretim ve hizmet sektörünün temel taşlarıdır. Ekonomik canlılığı sağlayarak, istihdam yaratmaktadırlar. Belirli sınırlara dayanarak çalışan KOBİ’ler belki de ekonomik sıkıntılardan ve çöküntülerden en çok etkilenen kesimdir. Yine de her koşula rağmen ayakta kalmayı başarmışlardır. Günümüzde bu kadar revaçta kalmaları ise en büyük başarıları onların elde ettiğidir. Bankalar da KOBİ’leri son birkaç yıldır önemli bir noktaya taşıyarak her türlü kredi desteğini sağlamaktadır. Nasıl KOBİ olunur? KOBİ olmanın şartları nelerdir?

KOBİ’ler düşük yatırımlarla kendileri ekonomik alanda tutundurmaya çalışan işletmelerdir. Teknolojik yeniliklere de yatkın olarak hareket etmelidirler. Az yatırım sağlayıp çok üretim yapmalı ve üretimdeki çeşitliliğini arttırmalıdır.

Talep çeşitliliğini yüksek tutmalı ve değişikliklere açık olmalıdır. KOBİ olmak için işletmede çalıştırdığınız işçi sayısı kriterine uymalısınız ve bağımsızlık ölçülerine uygun olarak hareket etmelisiniz. ( Sermaye hisselerinin %25’ten az olması).

Yıllık bilançonuz belirlenen değeri aşmamalıdır. Türkiye’de KOBİ’ler üç ana işletmede incelenmektedir. Bunlar; Mikro ölçekli işletmeler, Küçük ölçekli işletmeler ve Orta ölçekli işletmelerdir. Mikro ölçekli işletmeler, çalışan sayıları 10’dan az olan ve yıllık net satış hasıtlatı bir milyonu aşmayan işletmelerdir. Küçük ölçekli işletmeler, çalışan sayıları 50’den az ve yine yıllık net satış hasılatları toplamı sekiz milyonu aşmayan işletmelerdir.

Orta ölçekli işletmeler ise, çalışan personel sayısı 250 kişiden daha az olan ve yıllık mali bilanço toplamı kırk milyonu aşmayan işletmelerden oluşmaktadır. Bu şartları sağladığınız takdirde sizde Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler kervanına katılabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB desteği ile işletmenizi en uygun maliyetle kurarak iş hayatına atılabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.