Bankaların Kara Listesine Af Geliyor! Kara Liste Affı Kimleri Kapsıyor?

0

Bankalara ödenmesi gereken borçların zamanında ödenmemesi ya da eksik ödeme yapılması gibi durumlar sonrasında bankaların kara listesine giren esnafları rahatlatacak bir çalışma hazırlanıyor.

Çalışmanın müjdesini Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi verirken yapmış olduğu açıklamalarda ‘Esnafları tamamen rahatlatması planlanan bir sicil affı üzerinde çalışıyoruz. Bu durum hakkında gerçekten bembeyaz temiz bir sayfa açmak istiyoruz. Bu konuda hükümet olarak taşın altına elimizi koyuyoruz. Başbakan tarafından gerçekleştirilen talimatlar sonrasında bu işi layıkıyla yapmak için kolları sıvayacağız’ ifadelerini kullanarak konu hakkında merak edilen bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanının katılımı ile gerçekleşen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Olağan Başkanlar Kurulu Toplantısı sırasında müjde verildi. Bazı esnafların bankalara olan borçlarında yaşatmış oldukları sıkıntılar sebebiyle kara listeye alındıkları ve yeni kredi imkanlarından yararlanamadıkları masaya yatırıldı. Çözüm noktasında hükümetin duyarlı ve affedici bir tavır sergileyerek harekete geçmesinin beklendiği öğrenildi.

Özellikle son zamanlarda esnaflar için büyük fırsat haline gelen işsizlik fonundan kara listeye giren vatandaşların yararlanamadıkları için büyük kayıplar yaşadıkları göz önünde bulundurularak bu fondan sorunsuz bir şekilde yararlanmaları için gerekli adımlar atılacak. Henüz konunun çalışma aşamasında olduğu ve yakın zaman içerisinde kamuoyu ile paylaşım içerisinde bulunulacağı belirtildi. Son zamanlarda yaşanan döviz krizinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın döviz bozdurma çağrısına uyum sağlayan esnaf vatandaşlara ise ayrı ayrı teşekkür ederek hassasiyetlerini dile getirdi.

Bakan Tüfenkçi küçük esnafın büyümek için kapı kapı dolaşmasına gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde bankaların yardımcı fonlarından yararlanabilmeleri için bu çalışmanın gerçekleştirildiğini açıkladı. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın