Türkiye Fazla Mesaide İlk Sırada

Türkiye Fazla Mesaide İlk Sırada

OECD verilerine göre Türkiye en uzun mesai yapan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün yayınladığı rapora göre Türkiye’de mesaisi haftalık 50 saat ve üzerinde olanların toplan çalışan sayısına oranı yüzde 43’ün üzerinde. Türkiye’den sonra en fazla mesai yapan ülkeler sıralamasında %28,8 ile Meksika ikinci sırada yer alırken yüzde 27,1 ile Güney Kore ise üçüncü sırada yer almakta. Sıralamada dikkat çeken bir diğer unsur ise Türkiye’nin ikinci ülke ile arasında neredeyse iki kat fark bulunuyor olması.

Haftalık çalışma süresi

Senelik olarak yapılan değerlendirmede ise Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı raporunda Türkiye’de ortalama çalışma süresinin 1765 saat olarak belirlenmiş olmasına rağmen gerçekte toplam çalışma süresi ortalaması bin 855 saatin üzerinde görülüyor.

Ülkemizde yasal olarak haftalık çalışma süresi 45 saat fakat her çalışan haftada ortalama 4 saat fazladan mesai yapıyor. Yemek ve çay molaları ise mesai saati olarak değerlendirilmiyor.

Kim ne kadar çalışıyor?

OECD raporunda yer alan bilgilere göre haftada ortalama 50 saatten fazla çalışılan ülkeler arasında Japonya yüzde 22,6 ile dördüncü sırada yer alırken Avustralya %13,7 ile beşinci sırada. Almanya ise yüzde 5,6 rakamı ile İspanya’nın ardından listenin sonlarında yer alıyor.

Listenin en şaşırtıcı yanlarından biri ise Rusya’nın yüzde 0,2 fazla çalışma oranı ile listenin en sonunda yer alıyor olması.

haftalık çalışma süresi Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
QNB Finansbank’tan Bahara Özel Faiz Oranı İle İhtiyaç Kredisi
QNB Finansbank’tan Bahara Özel Faiz Oranı İle İhtiyaç Kredisi