Uber, uçan araçlarında taksicilik hizmetine dahil edilmesi için çalışma başlattığını açıkladı. Uçan araçlarla taksicilik hizmeti 2020’de verilmeye başlanacak.

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu teknolojinin AR-GE çalışmalarının Aurora Flight Sciences ile birlikte yürütüleceğini duyurdu. Elektrik enerjisi ile çalışacak uçan araçların taksicilik hizmetine dahil edileceğini ifade eden açıklamada, testlerin başladığı da kaydedildi. Testlerin geçtiğimiz hafta başladığını ve sonuçların beklenenden iyi olduğunu bildiren Uber, hizmet için 2020 yılını işaret etti. Açıklanan yıl içerisinde 50 adetlik uçan hava aracının alınmasını hedefleyen şirket, müşterilerin heyecanlanmasına neden oldu.

Uber’in konu hakkındaki açıklamasında Mühendislik Direktörünün görüşlerine yer verildi. Mark  Moore taksicilik ve ulaşımda yeni bir kapı aralanacağına dikkat çekerek, “Elektrik enerjisi ile çalışan hava araçları şehir içi ulaşımda alışkanlıkları değiştirecek,  insanların 2020’den sonraki ulaşım şekli uçan hava araçları olacak. VTOL teknolojisi dünyadaki ulaşım sektörüne yeni bir soluk kazandıracak” dedi.

Uber açıklaması öncesinde ise Alphabet’in CEO’su çalışmalarını tamamladığı uçan aracın tanıtımını dün yapmıştı. Larry Page tarafından geliştirilen araç dikkatleri üzerine toplamıştı. Dün tanıtımı yapılan söz konusu aracın satışının 2017 yılının sonunda başlayacağını da duyuran Kitty Hawk şirketi, uçan araç meraklılarının sabırsızlanmasına neden oldu.

Uber uçan araç teknolojisi çalışmaları yanında, sürücüsüz araç teknolojisi konusunda da bazı çalışmalar yürütüyor. Otomobil sektörünün lider isimleri sürücüsüz araç araştırma ve geliştirme faaliyetlerine devam ederken, görünen o ki uçan araçlar ve sürücüsüz araçlar kısa bir süre sonra hayatımıza dahil olacak. Sürücüsüz araç teknolojisinin geliştirilmesi çalışmalarında Tesla ve BMW gibi markalarda yer alıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın