Bankaların KOBİ’ler için gerçekleştirmiş oldukları oyunlarının sonunda bozulduğu tespit edildi. Sıfır faizli kredilerin üzerinden yapılan kesintilerin haksız kesinti olduğu tespit edildiği için bu paraların geri iade edilmesine karar verildi. 

Bankalar ile KOBİ’ler arasında son zamanlarda çeşitli anlaşmazlıkların çıktığı tespit edilmişti. Bu anlaşmazlıklar çerçevesinde hükümet tarafından verileceği açıklanan destekleri alamadıklarını söyleyen Kobi ve işletmeler gerekli şikayetlerini bu şekilde dile getirmişlerdi. Bunun ardından bankalar tarafından haksız kazanç elde etmek için çeşitli oyunların gerçekleştirildiği öğrenildi. KOSGEB tarafından KOBİ’ler için verilmesine imkan tanınan sıfır faizli kredi desteği içerisinde bankaların bazı kesintiler yaptıkları öğrenildi. Bu konuda bir inceleme yapıldığı zaman bankaların krediler üzerinden milyonlarca liraya kadar ulaşan bazı kesintiler gerçekleştirdikleri tespit edildi. 

Bu konuda çeşitli şikayetler gündeme taşındı. Kobi’lerin sıfır faizli kredileri almak için birçok zorluğu atlattıkları tespit edilmişti. Bunun ardından 20 bin liralık destek alan işletmeler için 2 bin lira ile 6 bin lira arasında bir kesintinin yapıldığı öğrenildi. Bu kesintiler hayat sigortası adı altında yapılmaya başlandı. Şimdiye kadar gerçekleştirilen değerlendirmeler sonrasında 314 bin kobi üzerinden toplam 800 milyon liraya varan kesintiler gerçekleştirilmeye başlandı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından konu hakkında inceleme başlatıldı. Ancak henüz incelemeler tamamlamadan bu durumun haksız bir işlem olduğunun farkına varan bankalar müşterilerin hesaplarına yapmış oldukları kesintileri iade etmeye başladılar. Bunun ardından kesinti yapılan müşterilere bankalar tarafından bir özür maili gönderilirken durumun kaynaklanan bir hatadan dolayı gerçekleştirildiğini ifade ettiler. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın