Advert Advert Advert

Ağbal: Bazı Vergiler Kaldırılabilir

Ağbal: Bazı Vergiler Kaldırılabilir
Ağbal: Bazı Vergiler Kaldırılabilir -

Ekonomide yukarı yönlü bir ivme görüldüğünü belirten Bakan Ağbal, piyasa derinliği için bazı vergilerin kaldırılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı İle Mücadele Çalıştayı’nda bir konuşma yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal önemli açıklamalarda bulundu. Piyasa derinliği için çalışmaların yapıldığını ve bu kapsamda bazı vergilerin kaldırılabileceğini söyleyen Ağbal, finansal piyasalara yeni enstrümanlar getirmek için düzenlemeler yapıldığını bu konuda da çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Ekonomide alınan tedbir hakkında da açıklamada bulunan Ağbal, alınan tedbirlerin bütçe açığına etkisinin milli gelirin yüzde 0,74’ü oranında olduğunu, kamu maliyesinde alınan tedbirlerin arz tarafına yansıyacağını, Türkiye’de mali disiplinin mevcut olduğunu ve süreceğini söyledi. Alınan tedbirlerin geçici olduğunun altını çizen Ağbal, tedbirlerin etkisinde oranın önümüzdeki yıl 0,38 oranında olacağını, 2019 yılında ise yüzde 0,30 seviyesine düşeceğini, tedbir ve teşviklerin etkilerinin görülmeye başlandığını söyledi.

Ekonomide Yukarı Yönlü İvme Var

Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından sağlanan destekten toplamda 203 bin firmanın yararlandığını ve toplamda 146,4 milyar liralık destek sağlandığını belirten Ağbal, KGF kredilerinde bankaların basiretli davrandıklarını, ekonomide yukarı yönlü bir ivme görüldüğünü söyledi.

Bazı Vergiler Kaldırılabilir

Piyasa derinliğinin piyasada gerçekleşen işlem miktarını ve tutarını ifade ettiğini, piyasadaki işlem hacmi arttıkça likiditenin de artacağını ve daha fazla alım satım gerçekleşerek daha etkin bir piyasa ortamı oluşacağını belirten Ağbal, piyasa derinliği için bazı vergilerin kaldırılabileceğini, bu konuda çalışmaların yapıldığını, finansal piyasalara yeni enstrümanlar kazandırılması için düzenlemeler yapıldığını ve konu hakkındaki kanun çalışmasının önümüzdeki hafta Meclis’e taşınacağını sözlerine ekledi.

mali disiplin bütçe ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!