Hükümet ve Türk-İş kamu işçilerinin maaş zammı için masaya oturacak. Önümüzdeki hafta başlayacak olan zam pazarlığı görüşmelerin tamamlanması ardından netlik kazanacak.

200 binden fazla kamu işçisinin merakla beklediği zam görüşmeleri bir hafta sonra başlıyor. Kamu işçileri 2017 ile 2018 yılı kamu işçisi maaşlarını kapsayacak zam görüşmelerine kilitlendi. Hükümet ile Türk-İş arasında yapılacak zam pazarlığı ile ilgili ilk sinyali Türk-İş verdi. Bu kapsamda Türk-İş Başkanı zam taleplerini açıkladı.

Türk-İş, Hükümetten Talep Edeceği Zammı Açıkladı

Türk-İş Genel Başkanı katıldığı canlı yayın programında, öncelikle düşük ücretle çalışan kamu işçilerine seyyanen zam talebinde bulundu. Türk-İş’in zam talebinin ise enflasyon oranı artı 4 puan olarak açıklayan Genel Başkan Ergün Atalay, artı 4 puanın refah payı olduğunun altını çizdi. Genel Başkan Ergün Atalay canlı yayında taşeron işçiler ve geçici işçiler konusuna da değindi. Türkiye’de 80 bin kadar taşeronun ve 20 bin kadar geçici işçinin kamu işçisi olarak istihdam edildiğini ifade eden Atalay, söz konusu işçilerin kadroya alınmasını da Hükümete sunacaklarını belirtti. Görüşmelerden olumlu bir sonuç alınırsa binlerce işçi kadrolu kamu işçisi statüsüne geçmiş olacak.  

“Hakların Korunması Türk-İş için Kırmızı Çizgidir”

Türk-İş Genel Başkanı Atalay canlı yayındaki programda, hakların korunmasının Türk-İş için önemli olduğunu kaydetti. Kıdem tazminatını bu kapsamda değerlendiren Başkan 30 güne işaret ederek, “Türk-İş bu süreden geriye düşmek istemiyor. Talebimiz 30 günün muhafaza edilmesi yönünde” dedi. Genel Başkan Atalay açıklamasında fon konusunda insanların tedirgin olduğunu ve konunun konuşulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın