Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de 20 yıl vadeli konut satışlarının çok fazla tercih edilmediği vatandaşların borçlarını erken kapatabilmek için en fazla 10 yıllık vadeler ile konut alımı yaptıklarını belirtti.

Konut satışlarında sürdürülebilirliğin sağlanması için asıl önemli olanın faiz oranlarının düşürülmesi olduğunu belirten Torun yıllık yüzde 10’un altında olan yani ayda yüzde 1’in altında faiz oranlarının sürdürülebilir olduğunu belirterek ancak bu şekilde sektörde talebin devamlılığının sağlanabileceğini ifade etti.

Konut satışlarında son zamanlarda 2+1 dairelerin daha fazla ön plana çıktığını belirten Torun, “üç artı bir daire almaya parası yetmeyenler de iki artı bir alarak aile yaşamına uygun bir ev almış oluyor. Bir artı bir daire parası olanlar da iki artı bir alarak bir oda daha elde etmiş oluyor. Bir dönem bir artı bir daireler çok fazla yapıldı. Elde bir arz fazlası oldu. Piyasada doygunluk oluştu.” dedi.

Sektörün karlılık oranlarının çok düşük olduğunu da sözlerine ekleyen Torun, “Gayrimenkul sektöründe kar marjı dışarıdan zannedildiği kadar yüksek değil. Dışı seni içi beni yakar bir durum mevcut. Çünkü rekabet çok fazla. Herkes pazarlama ve inşaatı birleştirerek sektöre giriş yapıyor ama elde edilen kar marjı yüzde on ile on beş aralığında. Bu nedenle fiyatlarda bir düşüş yaşanmasının beklenmesi çok da mümkün değil. Çünkü maliyetler her geçen gün yükseliyor. Bu nedenle gayrimenkul her zaman iyi bir yatırımdır.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın