Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından cep telefonu sahipleri uyarılırken bunun ardından son zamanlarda cep telefonu kullanıcılarının yaşamış oldukları kayıp, çalıntı gibi vakalar hakkında önemli açıklamalar yapıldı. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte cep telefonu bir lüksten daha çok ihtiyaç haline geldi. Bunun ardından herkesin cep telefonu kullanıcısı olduğu düşünüldüğü zaman kayıp ve çalıntı gibi olumsuz durumların da yaşandığı tespit edildi. Bu konuda hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu cep telefonu kullanıcılarına çok önemli uyarılarda bulundu. Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan uyarılara göre cep telefonu kullanıcılarının telefonlarının IMEI numaralarını mutlaka kaydetmeleri gerektiği tespit edildi. Bu sayede cep telefonlarını bulmaları sağlanabildiği gibi yaşanabilecek olumsuz durumların da önüne geçilebilir. 

Cep telefonu çalınan kişiler genellikle cihazın içerisinde bulunan özel bilgilere ya da maddi değerine üzüldükleri için akıllarına başka ihtimaller gelmemektedir. Ancak emniyet görevlileri tarafından yapılan açıklamalara göre telefonlarını kaybeden ya da çaldıran kişilerin kötü niyetli kişiler tarafından cihazlarının suç örgütleri için kullanıldığı da ortaya çıktı. Telefonunu çaldıran ya da kaybeden kişilerin ilerleyen dönemlerde herhangi bir şekilde sorun yaşamaması için bazı önlemler alması gerekiyor. 

En başında cihazın IMEI numarasını kaydeden vatandaşlar olumsuz bir durumda Bilgi ve İhbar Merkezini arayarak bu numara ile birlikte cihazın tamamen kapanmasını ve hattın iletişime kesilmesini sağlayabiliyor. Olumsuz bir durumda cihazlarının kullanılmaması, isimlerinin geçirilmemesi için mahkemelere ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına da konu hakkında gerekli şikayetlerde bulundukları zaman sorumlulukları üzerlerinden atmış oluyorlar. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın