15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehir dışına taşınması planlanan askeri araziler konusunda önemli bir düzenlemeye gidilmesine karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Güvenliği ve görüntüyü olumlu anlamda etkileyebilmek amacıyla 7.5 milyon binanın dönüşümünün sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Bu binaların geri dönüşüm kapsamında tamamlanması için 5 milyar dolarlık bir kaynağın sağlanması gerektiğini ise özellikle belirtti. Bunun ardından bu parayı yurt dışında bulunan yatırım bankalarından kredi alarak sağlamayı ve sonrasında sıfır faizli olarak belediyelere aktarmayı planladıklarını ve bir süredir bu konu hakkında önemli çalışmalarda bulunduklarını dile getirdi. 

Kentlerin arasında yalnız başına kalmış ağaçsız halde bulunan arazilerin tekrar toparlanması ve şehirlere kazandırılması için kentsel dönüşüm projeleri için ayrılan finansmanlardan sorunsuz bir şekilde kullanılabileceğine özellikle dikkat çekti. Darbe girişimi sonrasında askeri araziler hakkında önemli kararların verileceği belirtilmişti. Şehir içlerinde kalan askeri arazilerin şehir dışına taşınması için gerekli düzenlemelerin başlatılması planlanıyor. Özellikle şehir içerisinde kalmış ağaçsız askeri alanların ağaçlandırılarak şehir içerisinde görünümü olumlu anlamda etkileyen bir park haline getirilmesi için gerekli kaynakların kentsel dönüşüm bütçesinden kullanılabileceği belirtildi. 

Kentsel dönüşüm için alan sorununun yaşanması halinde hazineye ait olan arazilerin kullanılması da planlananlar arasında yer alıyor. Kamuya tahsis edilmiş ancak kullanılmayan alanların amacına uygun bir şekilde hareket edemediği için kentsel dönüşüm anlamında kullanılabileceğinin sinyalleri verilmiş oldu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın