Türkiye İle İsrail Arasında Gaz Anlaşması!

Türkiye ile İsrail arasında bir süredir görüşmelerin yapıldığı enerji konusunda sona gelindiği öğrenildi. İsrail cephesinden yapılan açıklamalar sonrasında anlaşmanın yapılabileceği ifade edildi.

Türkiye ile İsrail arasında bir süredir görüşmelerin yapıldığı enerji konusunda sona gelindiği öğrenildi. İsrail cephesinden yapılan açıklamalar sonrasında anlaşmanın yapılabileceği ifade edildi. 

Türkiye ile İsrail arasında ikili ilişkilerin düzeltilmesinin ardından yeni düzenlemelerin ve kararların alındığı tespit edilmişti. Bunun ardından iki ülke arasında sonucu en çok merak edilen enerji görüşmelerinde nasıl bir yol izleneceği merak konusu haline geldi. Bir süredir iki ülke arasında enerji anlaşmalarının gerçekleştirilebileceği ifade edilmişti. Merakla beklenen konu hakkında İsrail Enerji Bakanlığı Müsteşarı Shaul Meridor tarafından bir açıklama yapıldı. Anlaşma için iki tarafında hala görüşme halinde olduğu ifade edildi. 

Shaul Meridor tarafından yapılan açıklamalara göre imzalanması muhtemel olan bu enerji anlaşmasının her iki ülkenin de yararına olacağı ve çıkarların bu şekilde görüşüleceği ifade edildi. Bir süredir İsrail ile Türkiye arasında imzalanacak bu anlaşmanın Güney Kıbrıs ile Türkiye arasındaki anlaşmaya göre bir alternatif oluşturacağı iddia edilmişti. Ancak İsrail durumun sanıldığı gibi olmadığını ifade ederken bu durumun Türkler ile Rumlar arasında olduğunu belirtti. İsrail ile Türkiye arasında imzalanabilecek anlaşmanın herhangi bir anlaşma için alternatif oluşturmadığı özellikle belirtildi. 

İsrail cephesinin anlaşmadan dolayı ümitli oldukları öğrenilirken anlaşmanın imzalanmasına neredeyse kesin gözüyle baktıkları görüldü. Gazeteciler tarafından konu hakkında herhangi bir tarih sorulduğu zaman ‘Bu konuda kesin bir tarih veremem çünkü görüşmeler hala devam ediyor. Ancak görüşmelerin seyrine bakıldığı zaman anlaşmanın birkaç ay içerisinde imzalanacağını söyleyebilirim’ ifadelerini kullandı. İsrail anlaşma imzalandığı takdirde Türkiye’nin istediği gaz miktarının sorunsuz bir şekilde verileceğini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.