Çalışmadan emekli olmak mümkün mü? Çalışmadan nasıl emekli olunur? Ne kadar prim ödemek gerekir? İsteğe bağlı sigortalı olanların hakları nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları…

Herkesin hayali olan emeklilik sadece çalışanları kapsamıyor. İş hayatında aktif olarak rol almayanlarda emekli olabiliyor.

Çalışmadan emekli olmanın yolu isteğe bağlı olarak sigorta veya Bağ-Kur prim ödemesinden geçiyor. Çalışmadan emekli olmak isteyenlerin aylık bazda en az 568 liralık prim ödemesi yapması gerekiyor. Gerekli şartları tamamlayan kişiler prim ödemeleri sonrasında emeklilik hakkına kavuşuyor.

İsteğe bağlı olarak sigortalı olmanın ilk şartı 18 yaşından büyük olmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda sigortalı olarak çalışmayanlar, yurt içinde ikamet edenler, kendi işyeri olmayanlar, emeklilik durumu söz konusu olmayan kişiler ve iş görmezlik kapsamında herhangi bir gelir elde etmeyenler isteğe bağlı sigortanın tüm imkanlarından yararlanabiliyor.

İsteğe bağlı sigortalı olmanın şartları arasında yer alan “Türkiye’de ikamet etme” şartı, bazı ülkelerle imzalanan sözleşmeler gereğince söz konusu ülkelerde ikamet edilse dahi geçerliliğini koruyor.

İsteğe bağlı olarak sigorta primi ödemeleri 4/B statüsünde değerlendirilmeye alınıyor. Bu kapsamda kişilerin prim ödemeleri yüksek olurken, emekliliği hak ettiklerinde maaşları SKK bünyesinden maaş alanlara oranla biraz daha düşük seviyede oluyor.

Ne Kadar Prim Ödemek Gerekiyor?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişiler 2017 yılını kapsayan dönem için en az 568 lira 80 kuruşluk prim ödemesi yapmak zorunda! Bu tutardan daha fazla prim ödemek isteyenler ise bu konuda 4 bin 266 liraya kadar aylık prim ödemesi yapabiliyor.

Çalışmadan hem emekli olmak hem de genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmanın yolu da isteğe bağlı sigortalı olmaktan geçiyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler sağlık hizmetlerinden kendileri yararlandığı gibi, bakmakla yükümlü olduğu kişilerde GSS’dan faydalanabiliyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın