Advert Advert Advert

TASAM: Türkiye ve İran İş Birliği Güçlendirilmeli

TASAM: Türkiye ve İran İş Birliği Güçlendirilmeli
TASAM: Türkiye ve İran İş Birliği Güçlendirilmeli -

TASAM yetkilileri iki ülke arasında ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini, yatırımlar için komisyonların kurulması gerektiğini söyledi. Yetkililer oluşturulacak çalışma komiteleri ile iki ülke arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının daha net sağlanacağını belirtti.

Türkiye ve İran arasındaki ilişkiler hakkında bir açıklama yapan Türkiye Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM), Türkiye ve İran’dan valiler, sektör temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, düşünce ve kanaat önderleri, akademisyenler, düşünce kuruluşlarının yöneticileri, parlamento üyeleri, gazeteciler ve çeşitli seviyelerdeki protokol temsilcilerinin katıldığı forumda önemli açıklamalarda bulundu. Van Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve İran Dışişleri Bakanlığı Politik ve Uluslararası Araştırma Merkezi (IPIS) iş birliği ile düzenlenen 3. Türkiye-İran Forumu’nda açıklanan bildirgede İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerde çok boyutlu somut hedeflerin belirlenmesi gerektiği, tanımlanacak kurumsal envanterle orta ve uzun vadeli bir ilişkinin çerçevesinin geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

Zaman İyi Değerlendirilmeli

TASAM tarafından açıklanan bildirgede iki ülke arasındaki sınır taşımacılığı sorunlarının en hızlı şekilde giderilmesine vurgu yapılırken, ticaret konusunda zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiği, iki ülke arasındaki ticaretin çok önemli olduğu bu yüzden ticaretin önünü açacak somut politikalarının sahaya yansıtılması gerektiğinin altı çizildi.

Komisyonlar Kurulmalı

İki ülke arasında müşterek yatırımlar için karşılıklı komisyonların oluşturulmasının gerektiğinin belirtildiği bildirgede, saklık sektörünün potansiyelinin göz önüne alınması gerektiği ve iki ülke arasında tıbbi kongrelerin yapılması gerektiği belirtildi.

Kültürel Faaliyetlere Ağırlık Verilmeli

İki ülke arasında tanıtıcı reklamların geniş kitlere ulaştırılması ve kültürel festival, fuar gibi organizasyonların daha fazla gündeme gelmesinin gerektiğinin belirtildiği bildirgede, Van Gölü ve Urmiye Gölü’ de tanıtım faaliyetleri kapsamında kardeş göl ilan edildiği bir kez daha açıklandı.

tıbbi kongreler ticaret yatırım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!