Türk Akımı Projesinin üretilmesi için ilk kazma 2017 yılının yazında vurulacak. Açıklamayı, projeyi üretecek olan Gazprom yaptı.

Gazprom tarafından yapılan açıklamada Türk Akımı Projesinin geri sayıma başladığı kaydedildi. Projeye ilk kazmanın bu yaz vurulacağı ifade edilen açıklamada, “Türk Akımı projesi 2019 yılında tamamlanacak” denildi.

Gazprom’un yaptığı açıklamaya göre projenin deniz kısmındaki boru hattı için düğmeye basıldı. Yazın gelmesiyle birlikte çalışmaların başlayacağını ifade eden Rusya’da enerji sektörünün lider ismi Gazprom konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Projenin başlamasıyla birlikte boru hat inşasının hız kazanması bekleniyor.

Projenin hayata geçmesi için bazı anlaşmalara da imza atan Rus enerji devi, İsveç merkezli Allseas şirketiyle geçtiğimiz aylarda masaya oturmuştu. Bu kapsamda iki şirket karşılıklı olarak 2 farklı anlaşmayı imzalamıştı.

Konu hakkındaki açıklamayı yapan Rus şirketin İcra Komitesi Başkanı, koordinasyon eksikliğinin yaşanmaması adına South Stream Transport’un İstanbul’a ofis açtığını kaydetti. Hattın inşa sürecinde Türkiye ile koordinasyonun önemine değinen şirketin İcra Komitesi Başkanı Miller, “Boru hattının döşenmesi için ilk çalışmalar belirlenen takvim gereğince yapılacak” dedi.

Türk Akımı Projesi son yılların en büyük projeleri arasında gösterilirken, proje tamamlandığında hattın sevkiyat kapasitesi 31 buçuk milyar metreküp olacak. İki ayrı koldan inşa edilecek hattın toplam uzunluğu ise 900 kilometre olacak. Söz konusu yatırımın maliyeti ise 7 milyar Euro’yu geçecek. Projenin Karadeniz ayağını Gazprom bünyesinde faaliyetlerini sürdüren South Stream Transport üretecek.

Rusya ile yapılan anlaşma kapsamında üretilecek Türk Akımı Projesi, son zamanların en kapsamlı doğalgaz boru hattı projeleri arasında yer alıyor. Projeyi sadece Türkiye ile Rusya değil tüm dünya yakından takip ediyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın