Ev sahiplerini yakından ilgilendiren enerji kimliği belgesi zorunluluğun yapılan değerlendirmeler ve görüşmeler sonrasında 2020 yılına kadar ertelenmesine karar verildi. 

Bir süredir ev sahiplerini yakından ilgilendiren bir durum çeşitli tartışmalara neden oluyordu. Mevcut binalarda enerji kimliği belgesi alımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmişti. Bu belge olmadan vatandaşların herhangi bir şekilde evlerini satma ve kiralama işlemleri yapamayacakları belirlendi. Enerji Kimliği Belgesi alabilmek için vatandaşlara 2 Mayıs tarihinin son olduğu belirtilmişti. Yapılan görüşmeler sonrasında yeni bir karar alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararların ardından Resmi Gazete’de yayınlananlara göre Enerji Kimliği Belgesi alma zorunluluğunun 2020 yılına kadar uzatıldığı açıklandı. 

Daha önceki sistem üzerinden düşünüldüğü zaman enerji kimliği belgesi çıkarılması için tanınan sürenin 2 Mayıs tarihinde son bulması planlanıyordu. Tarihin son bulması ile birlikte ev sahiplerinin belge almaması halinde evleri hakkında herhangi bir şekilde işlem yapamayacakları kesin bir şekilde yasaklanacaktı. Bu sistem binaların enerji tüketimi sırasında sağladığı karbon emisyonu ve enerji oranlarını belirleyen bir sistem olarak ifade edilmişti. Bu sistemin kullanımının yaygınlaşması ve hayata geçirilmesinin ardından enerji kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılması ve sonucunda enerji israfının da önlenmesi planlanıyordu. Bunun ardından çevrenin korunması da sağlanacaktı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre 2011 yılından sonra yapılan ve kullanıma sunulan binaların Enerji Kimliği Belgesi alması ve aldıkları sınıfın en az C sınıfı olması gerektiğini ifade edildi. Bu sayede yeni sistemin tamamlanması için vatandaşlara süre tanınmış oldu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın