Rus ekonomisi yine durgunluk sürecine girdi. 2017 yılının başında toparlanma sürecine giren ve bir nebze canlanan Rus ekonomisi eski haline geri döndü.  Devlet ve Ticaret Üzerine Yorumlar başlıklı bir rapor sunan Moskova merkezli Yüksek Ekonomi Okulu, Rus ekonomisinde büyümenin önündeki problemlerin önemli oranda durmaya devam ettiğini belirtti. Raporda ülke ekonomisinin bu yılın başında kısa süreli bir canlanma dönemi yaşadığını ancak sonraki süreçte tekrar durgunluğa dönüş yapıldığının altı çizildi. Ülke ekonomisi hakkında bir rapor sunan okula Rus yetkililerden herhangi bir cevap gelmedi.

Resesyonun Etkileri Devam Ediyor

Ülke ekonomisinin kısa süreli bir canlanma sürecinin yaşadığının belirtildiği raporda, ülkede son 2 yıldır yaşanan resesyonun etkilerinin halen devam ettiği, ülkede uzun vadeli ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modelinin oluşturulup uygulanmadığını altı çizildi.

İstikrar Ekonomiyi İyileştirecektir

Rus rublesinin konumunun da belirtildiği raporlamada, Rus rublesinin 2016 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren dolar ve avro karşısında aşırı değer kazancı yaşadığının altı çizildi. Kurdaki dalgalanmanın artması ile belirsizlik oluştuğunun belirtildiği raporda, döviz piyasalarında daha fazla istikrar sağlanmasının Rus ekonomisinin durumunda daha fazla iyileşmeye neden olacağı belirtildi. Raporda ekonomik büyüme rakamlarına geçilmiş olması ile istikrarın devam edeceği anlamına gelmediği hatırlatıldı.

Yeni Sektörler Oluşturulmalı

Raporlamada, ekonomik büyüme için yeni sektörlerin oluşturulması gerektiği ve teşebbüslerin desteklenmesi gerektiği belirtildi. Otaya çıkacak yeni sektörler ve teşebbüsler ile ekonomik büyüme sağlanabileceği ve sektörler arsı yoğun sermaye geçişi sağlanabileceğinin altı çizildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın