Yonca ekimi için düğmeye basıldı. Ağrılı köylüler tarlalara indi. Geçen yılın hasadı olan yonca ise cep yakıyor.

Ağrı kentinde bahar yüzünü göstermeye başladı. Kentin köylerinde ikamet eden ve yonca ekimi yapan çiftçiler yonca ekimi hazırlıklarına başladı. Tohum almak için kent merkezine gelen köylüler, yonca tohumu fiyatlarını yüksek buldu. Satıcılar ise tohum fiyatlarının normal olduğunu kaydetti.

Satışlar Arttı

Kentte tohum satışı yapmakta olan Nedim Savaş isimli satıcı, yonca tohumu satışlarının hız kazandığını ifade etti. Yonca tohumunun kilogram fiyatının 18 liradan satışa sunulduğunu belirten tohum satıcısı, yonca üreticisinin bu yılki ilgisinin yüksek olduğunun altını çizdi. Yonca üreticisi çiftçilerin torbalarla tohum aldığı gözlemlendi. Satıcı Nedim Savaş, bir torba yonca tohumunun 50 kilogram olduğunu söyledi. 50 kilogramlık bir torba yonca tohumunun fiyatı 900 lirayı bulurken, üreticiler durumdan şikayet etti.

Yoncaya 40 Lira Devlet Desteği

Nedim Savaş adlı tohum satış noktasını işleten vatandaş, ekim zamanın gelmesini iple çektiklerini belirterek, Ağrı’nın köylerinde çiftçilik yapanların yem bitkilerinin tohumlarında yoğun bir ilgi gösterdiğinin altını çizdi. Yonca tohumu satışlarının yüksek olma nedenini devlet desteklerine ve ürünün uzun süreli biçilme özelliğine başlayan satıcı, “Devlet yonca ekiminde dönüme 40 TL’lik destekleme yapıyor. Bu nedenle üretici yonca ekimine yöneldi” dedi. Bunun yanında arpa ve buğday gibi ürünlerinde tohumlarını satan Savaş, bazı çiftçilerinde bu tohumlara ilgi gösterdiğini kaydetti.

“Yazın habercisi baharla birlikte yonca tohum satışları patlarken, kışın en fazla satılan ürünleri ise arpa ile buğday oldu. Buğday un haline getirilirken, arpa ise yem olarak değerlendiriliyor” diyen satıcı, satışların artmasından memnun olduklarının da altını çizdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın