İkinci el araç satın alan ancak aracın arızalı çıkması sonucunda hakkını mahkemede arayan bir tüketici için verilen kararın ikinci el piyasasında emsal niteliğinde olması planlanıyor. 

İkinci el araç satışının aktif bir şekilde sürdürülmesinin ardından bazı tüketicilerin olumsuz durumlar ile karşılaştıkları tespit edilmeye başladı. Bunun ardından yaşanan bir olay mahkeme tarafından ikinci el piyasasını yakından ilgilendiren ve örnek teşkil edecek bir uygulama olarak ifade edildi. İkinci el satışında bir vatandaş almış olduğu aracı araştırırken satıcı tarafından bakımlarının tamamının yapıldığı yönündeki bilgiye güvendi. Ekspertiz raporunda da aynı bilgilerin yer alması sonrasında aracı gönül rahatlığı ile satın aldı. 

Aracı satın aldıktan kısa bir süre sonra aracın motor kısmında yaşamış olduğu problemden dolayı aracın yolda kaldığı tespit edildi. Vatandaş bu durumu galeri ile görüştüğü zaman olumsuz yanıt alınca zaman kaybetmeden tüketici mahkemesine giderek tazminat talebinde bulundu. Aracın bedeli ile birlikte 10 bin liralık manevi tazminat talebinde bulunan tüketici bir mücadele içerisine girdi. Mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonrasında araç bedelinin geri ödenmesine karar verilirken 10 bin liralık manevi tazminat talebinin kabul edilmediği görüldü. 

Ardından dava yargıtay tarafından tekrar incelendiği zaman aracın kullanılmasının mümkün olmadığı tespit edildiğinden dolayı durum gizli ayıp olarak ifade edildi. Bu yüzden araç sahibine onarım masraflarının da ödenmesine karar verildi. Alınan kararın ilk kez gerçekleştirildiği ve bunun ardından diğer tüketicileri de ilgilendirdiği açıklandı. Davalar için yeni bir örnek olması planlanıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın