Mut’ta Turfanda Kayısı Hasadı Başladı

Turfanda kayısı üreticileri ilk hasat ürünleri toplamaya başladı. Açık alanda yetiştirilen sofralık kayısının kilo fiyatı ise 10 ile 15 lira arasında değişiyor.

Mersin kentinin Mut ilçesinde kayısı üretimi yapan çiftçiler turfanda ürünler için düğmeye bastı. İlk hasat ürünleri toplanırken, turfanda kayısılar 10 – 15 lira arasında satışa sunuldu. Bu fiyat seviyesinden memnun olan kayısı üreticileri, bu yılın hasadından umutlu olduklarını kaydetti.

Mut Belediyesi Toptancı Hali Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı konu hakkında açıklama yaptı. Mehmet Ali Acar tarafından yapılan açıklamada vatandaşın bu yıl doya doya kayısı yiyeceğinin sinyalleri verildi. Acar 2017 yılı kayısı hasadından 95 bin tonluk üretim beklediklerini ifade etti. Toplam miktarın 40 bin tonunun ihraç için hazırlanacağını kaydeden Acar, iç piyasaya açık alan ürünlerin sürülmeye başlandığını bildirdi. “Hem sofralık hem de ihracat kalemi için kayısı üretimi Mut ilçemizde devam ediyor. Yılın hasadına bu gün itibari ile başladık. Yeni yılın ilk ürünleri 10 lira ile 15 lira arasında satışa çıktı. Makador cinsindeki kayısılar toplanarak aracılara satılıyor” diyen Acar,  ilerleyen günlerde toplanan kayısı miktarının artacağını da belirtti.

İç piyasada satılan sofralık kayısı ihtiyacının büyük bölümünün Mut ilçesi üreticileri tarafından karşılanırken, ilçede kayısı üretimi için ayrılan alan 56 bin hektarı aşıyor. 2016 yılında ilçe tek başına 100 bin tonluk üretim yaptı. Toplam üretimin 40 bin ton kadarı yurtdışına ihraç edildi. İhracattan elde edilen kazanç ise 40 milyon dolar seviyesinde oldu. İlçenin bu yılki kayısı üretim tahmini ise 95 bin ton civarında açıklandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.