TP, Kaya Gazı İçin İlk Adımı Haftaya Atıyor

Türkiye Petrolleri kaya gazı için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. 2 kuyuyu kapsayan çalışmalar bir hafta sonra başlayacak.

Hamitabat bölgesine yakın bir konumda bulunan iki kaya gazı kuyusunda çatlatma operasyonu için harekete geçen Türkiye Petrolleri, üretim için ilk adımı atıyor.

Üretimin başlaması adına yapılacak olan çatlatma operasyonunda ABD’li Halliburton şirketi teknik hizmetle Türkiye Petrolleri’nin yanında olacak. İlk etapta 2 kuyu için başlatılacak çalışma, kuyulardan yüksek verim alınması halinde yeni kuyularla devam edecek. Verimli olan kuyulardan bölgede faaliyet halinde olan borulara doğalgaz aktarımı da yapılabilecek. Bölgede en dikkat çeken boru hattı ise BOTAŞ’a ait.

Proje üzerinde yaklaşık 2 senedir çalışma yürütmekte olan Türkiye Petrolleri, proje kapsamındaki ilk operasyonu önümüzdeki hafta başlatacak. Kuyuların verimli çıkması halinde özel şirketlerinde konuyla ilgili çalışmalara başlayacağı ifade ediliyor.

Hamitabat bölgesinde yüksek verim bekleyen uzmanların bu görüşünü, 2013 yılında ABD’li Enerji Enformasyon İdaresi’nin raporu da destekliyor. Rapora göre dünyanın kaya gazı haritasında Trakya bölgesinde ciddi bir potansiyel bulunuyor. Bölgede var olduğu tahmin edilen miktar ise 962 milyar metreküp! Bu toplamın 170 milyar metreküplük bölümü ise ekonomik değer taşıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin raporunda yer alan diğer bir bilgi ise bölgedeki kaya petrolü olarak gösteriliyor. Trakya bölgesinde 2 milyar varillik kaya petrolü bulunduğuna işaret edilirken, bu miktarın 100 milyon varillik bölümü ise üretilebilir konumda yer alıyor.

Rapor kaya gazının sadece Trakya Bölgesinde değil, Güneydoğu Anadolu’da da yer aldığını ifade ediyor. Bölgedeki kaya gazının miktarı ise 3,7 trilyonu buluyor. Bunun 481 metreküplük bölümüyse çıkarılabilir konumda bulunuyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.