Dünya gündemini hareketlendiren Fransa seçimlerinde yine hareketli anlar yaşandı. Euro öldü diyen Fransa Cumhurbaşkanlığı adaylarından Marine Le Pen, ülkenin eski yoluna geri dönemsi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur yarışlarının devam ettiği Fransa’da aşırı sağcı aday Pen, yaptığı açıklamalar ile ekonomi gündeminde yer almayı başardı. Fransa’da yayınlanan bir gazete demeç veren ve Fransa ekonomisi hakkında açıklamalarda bulunan Pen, Euro’nun öldüğünü Fransa’nın eski para birimine dönmesi gerektiğini söyledi. Euro’nun Fransız ekonomisi için çok büyük bir yük olduğunu belirten Pen, ekonominin düzelmesi için ülkenin kendi para birimini kontrol edebilmesinin gerektiğini, tek para biriminin yük haline geldiğini söyledi.

Euro Büyük Şirketlerin Parası

Seçilmesi durumunda ulusal para birimini kontrol etme hakkını sağlamayı planladığını, bu konuda ciddi çalışmalar yapacağını belirten Pen, şu anda Euro’nun Fransa için bir anlamı olmadığını, ülkede Euro’nun uluslararası ticaretle uğraşan büyük çaplı şirketlerin kullandığı bir para birimine döndüğünü söyledi. Seçimlerde iddialı olan Pen, seçilmesi durumunda abu konu ile ilgili çalışmalar yapacağının altını çizdi.

Gündemde Referandum Var

Verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulunan Pen, seçimler sonucunda Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Fransa’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması için çalışmalar yapacağını ve bu konuda referandum yapmayı planladığını söyledi. 7 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşecek olan ikinci tur seçimlerine girmeye hak kazanan Pen, en yüksek oyu alan iki adaydan biri olması sebebi ile seçilme ihtimali olan güçlü adaylardan biri olarak görülüyor. Pen seçilmesi durumunda alacağı kararlar ile dünya gündeminde Trump’tan sonra adı en çok anılan kişi olacağa benziyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın