Torun Maaşından Sonra Yeğen Maaşı Geliyor

Çalışma Bakanlığı tarafından torun maaşı başlatılmıştı. Bunun ardından hala ve teyzelere yeğen maaşının getirilmesine karar verildi. 

Çalışma Bakanlığı tarafından kadın istihdamının desteklenmesi için pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmaların ardından büyükannelerin torun bakımını üstlenmeleri ve bu durumu teşvik etmek amacıyla büyükanne maaşının verilmesine karar verildi. Bu süreç içerisinde büyükanne maaşının Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına karar verildi. Ancak uygulamanın başarılı olup olmadığını görebilmek için öncelikli olarak bazı illerde pilot uygulama olarak hayata geçirilmesi planlandı.

6 ilde toplam 6 bin 500 aile ile başlayan uygulamanın ilerleyen günlerde Türkiye genelinde uygulanmasına karar verildi. Ancak bu sistemin ilerleyen zamanlarda farklı şekillerde yaygınlaştırılmasına karar verildi. İşsiz olup yeğen bakan hala ve teyzeler içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa bir çalışmanın yapıldığı öğrenildi. İşsiz olup yeğen bakan teyze ve halalara maaş bağlanması için yeni bir çalışma başlatılacak. Gerekli detayların ilerleyen günlerde açıklanması planlanıyor. 

Şimdilerde büyükannelerin 3 yaş sınırı bulunduğu ve 3 yaşın altındaki torunlara bakmaları halinde aylık 425 lira değerindeki maaşı alabilecekleri açıklanmıştı. İlk uygulamanın mart ayı itibari ile başladığı ve bu ay sisteme kayıt olmuş olan büyükannelerin ilk maaşlarını aldıkları öğrenildi. 3 yaşa kadar torun bakan büyükannelerin sağlıklı olduklarına dair gerekli raporları almaları halinde sisteme kayıt olmak için herhangi bir engellerinin olmadığı belirtildi. Yakın zamanda aynı uygulamanın hala ve teyzeler içinde yapılması için adım atılmasına karar verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.