Adil Kullanım Kotası Bugün Kalkıyor

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 1 Mayıs itibariyle Adil Kullanım Kotasının kademeli olarak kaldırılmasına karar verildi. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internet kullanımının her geçen gün geniş kitlelere ulaştığı tespit edildi. İnternet kullanıcılarının en çok yaşadığı sıkıntıların başında adil kullanım kotası geliyor. Bu sistem sınırsız internete sahip olanların internet kullanımının fazla olmasından dolayı hızının düşürüldüğü bir durum olarak biliniyor. Ancak internet hızının düşürülmesi kullanıcıları olumsuz bir şekilde etkilediğinden dolayı Adil Kullanım Kotasının kademeli olarak kaldırılmasına karar verildi. Tüketiciler arasında şeffaf bir sistemin oluşturulması için 1 Mayıs tarihinden itibaren kaldırılacağı açıklanmıştı.

Milyonlarca internet kullanıcısı tarafından merakla beklenen uygulamanın bugün itibari ile hayata geçirildiği belirlendi. Uygulamanın internet kullanıcıları arasında şeffaflığı sağlamak ve yoğun internet trafiğinin en az seviyeye indirilmesi için teknik problemlerin sona erdirilmesi amaçlandı. Kademeli olarak kaldırılması planlanan uygulamanın gece saatlerinde kaldırılacağı açıklandı. Saat 02:00 ile 08:00 saatleri arasında herhangi bir kısıtlamanın olmamasına karar verildi. Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından internet hızının artırılması, limitin aşılması sonrasında uygulamalarda gerçekleşen yavaşlama ve ihtiyaçların karşılanmaması açısından önemli iyileştirme çalışmalarına gidildi. 

Aynı çalışmanın mobil internet hizmetleri içinde kullanılmasına karar verildi. Veri indirme hızının mobil hizmetler için 128 Kbit/s olarak belirlendiği açıklandı. Bu hız uygulaması ilk olarak 1 Mart tarihinde uygulanmaya başlanmıştı. Kademeli olarak kaldırılan Adil Kullanım Kotası bugün itibariyle gece saatleri için kaldırılacakken 31 Aralık 2018 tarihinde tamamen kaldırılacağının sinyalleri verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.