Adil Kullanım Kotası Bugün Kalkıyor

0

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 1 Mayıs itibariyle Adil Kullanım Kotasının kademeli olarak kaldırılmasına karar verildi. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internet kullanımının her geçen gün geniş kitlelere ulaştığı tespit edildi. İnternet kullanıcılarının en çok yaşadığı sıkıntıların başında adil kullanım kotası geliyor. Bu sistem sınırsız internete sahip olanların internet kullanımının fazla olmasından dolayı hızının düşürüldüğü bir durum olarak biliniyor. Ancak internet hızının düşürülmesi kullanıcıları olumsuz bir şekilde etkilediğinden dolayı Adil Kullanım Kotasının kademeli olarak kaldırılmasına karar verildi. Tüketiciler arasında şeffaf bir sistemin oluşturulması için 1 Mayıs tarihinden itibaren kaldırılacağı açıklanmıştı.

Milyonlarca internet kullanıcısı tarafından merakla beklenen uygulamanın bugün itibari ile hayata geçirildiği belirlendi. Uygulamanın internet kullanıcıları arasında şeffaflığı sağlamak ve yoğun internet trafiğinin en az seviyeye indirilmesi için teknik problemlerin sona erdirilmesi amaçlandı. Kademeli olarak kaldırılması planlanan uygulamanın gece saatlerinde kaldırılacağı açıklandı. Saat 02:00 ile 08:00 saatleri arasında herhangi bir kısıtlamanın olmamasına karar verildi. Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından internet hızının artırılması, limitin aşılması sonrasında uygulamalarda gerçekleşen yavaşlama ve ihtiyaçların karşılanmaması açısından önemli iyileştirme çalışmalarına gidildi. 

Aynı çalışmanın mobil internet hizmetleri içinde kullanılmasına karar verildi. Veri indirme hızının mobil hizmetler için 128 Kbit/s olarak belirlendiği açıklandı. Bu hız uygulaması ilk olarak 1 Mart tarihinde uygulanmaya başlanmıştı. Kademeli olarak kaldırılan Adil Kullanım Kotası bugün itibariyle gece saatleri için kaldırılacakken 31 Aralık 2018 tarihinde tamamen kaldırılacağının sinyalleri verildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın