Ana SayfaSigortaTrafik Sigortası İçin 7 Öneri Geldi!

Trafik Sigortası İçin 7 Öneri Geldi!
T

-

Trafik sigortasına tavan fiyat uygulamasının getirilmesi ile birlikte çeşitli tartışmalar gündeme gelmişti. Bu konu hakkında sigortacılardan konu hakkında 7 öneri geldi. 

Trafik sigortası primlerinde sigorta şirketleri tarafından getirilen zamlar araç sürücülerinin duruma isyan etmesine neden olmuştu. Hükümet tarafından yapılan uyarılara rağmen fiyatlarda herhangi bir indirimin yapılmaması üzerine yeni bir önlem alındı ve sonrasında sigorta primlerine tavan fiyat uygulaması getirildi. Bu uygulama ile birlikte araç sürücülerinin olması gerekenden fazla keyfi zamlarla donatılmış poliçeleri ödemelerine gerek kalmadığı tespit edildi. Araç sürücüleri tarafından tam not alan bu uygulamanın sigorta şirketleri tarafından aynı memnuniyetle karşılanmaması dikkat çekti. 

Uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte iyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki fark net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Rekabetten dolayı ortaya çıkan keyfi zamların bu sayede ortadan kaldırılacağı açıklandı. Daha önceki dönemlerde uygulanan sistemin neden olacağı negatif durumların bu sayede tamamen engellendiği belirtildi. Ancak sigortacılar tarafından yapılan açıklamaların ardından serbest tarifenin mevcut olduğu 1968 ile 1994 yılları içerisinde sistemin hızlı bir şekilde işlediği ancak sonrasında tavan fiyata geçilen 8 aylık dönem içerisinde 3 milyar liralık bir zararın ortaya çıktığı hatırlatıldı.

Sigortacılar tarafından sistemin bir havuz sistemi içerisinde oluşturulması önerilirken tavan fiyatların makul seviyelerde artırılmasını istediler. SGK tarafından alınan payın yüzde 5 seviyelerine düşürülmesi önerilirken uygulamada aylık değişim oranının yüzde 2 seviyelerine çıkarılması istendi. Bu aşamada kısa vadeli poliçelere izin verilmesinin olumlu bir durum olabileceği düşünülüyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol