Enerji İthalatında Rekor Artış!

Yeni enerji kaynaklarını bulma ve değerlendirme konusunda her geçen gün yeni çalışmalar yapılırken Türkiye’nin enerji ithalatında rekor seviyede artış yaşandığı haberi geldi. Dış ticaret istatistiklerinden alınan bilgilere göre, 2016 yılının ilk çeyreği ile 2017 yılının ilk çeyreği arasında enerji ithalatı oranlarında büyük farklılık görülüyor. Geçtiğimiz yılın ilk 3 ayında mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasında elde edilen ürünler, bitümlü maddeler, mineral mumlar olarak değerlendirilen ve enerji ithalatı olarak özetlenen ithalat miktarı 6 milyar 490 milyon 429 bin dolar seviyesinde iken bu yıl aynı alandaki ithalat tutarı yüzde 39 oranında artış göstererek 9 milyar 1 milyon 356 bin dolar seviyesine yükseldi.

Petrol Fiyatı İthalatı Etkiledi

İthalat oranındaki artış hakkında açıklamada bulunan Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN) Başkanı Volkan Özdemir, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde petrol fiyatlarının uzun bir aradan sonra en düşük dönemini yaşadığını, söz konusu dönemde petrol fiyatlarının ortalama 30 dolar seviyesinde olması yüzünden ithalat oranlarının farklı olduğunu belirtti. 2017 yılının aynı döneminde ise petrol fiyatlarında artış yaşandığını ve ortalama 50 dolara çıktığını belirten Özdemir, bu durumun ithalat tutarını etkilediğini söyledi.

Miktar Çok Farklı Değil

Petrol fiyatlarının artmasının ithalat tutarını etkilediğinin altını çizen Özdemir, ithalatta miktar olarak çok büyük farklılıklar olmamasına rağmen petrol fiyatlarının ve petrole bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının artmasının enerji ithalatına olumsuz yansıdığını söyledi. Özdemir yıl sonunda enerji ithalat tutarının 40 milyar dolar seviyesinde olmasını beklediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.