Kayısıda dünya markası olmamızı sağlayan Malatya kayısısı yapılacak yeni düzenlemeler sonrasında hijyenik bir ortamda depolanıp kalitesinde süreklilik sağlayacak. Dünya kuru kayısı ihracatının yüzde 85’ini karşılayan Malatya için Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası ortaklığı ile lisanslı depo kurulması için bir proje hazırlandı. Kalkınma Bakanlığına onay için sunulan proje hayata geçirildiği taktirde Malatya kayısısı gerçek değerini bulacak ve fiyatta oluşan spekülasyonların önüne geçilebilecek. Proje aşmasında olan lisanslı depo sayesinde ilerleyen dönemlerde kayısı üreticileri, depoya koyacağı ürün karşılığında senet alabilecek ve istediği kooperatif ya da bankadan borçlanma imkanına sahip olacak.

Son Aşamaya Gelindi

Lisanslı depo çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten yetkililer, projenin Kalkınma Bakanlığı’na sunulduğunu ve onay aşamasında olduğunu, projenin onaylanması ile kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. Projenin gerçekleşmesi ile ilin üretimine, üreticisine, ithalatçılarına ve tüccarına yardımcısı olunacağını belirten yetkililer, depoların üreticinin elindeki ürünü muhafaza etmesine imkân sağlayacağını söyledi.

Hijyenik Ortamda Depolama

Lisanslı depolar sayesinde ürünlerin hijyenik ortamda saklanacağı için niteliğinde herhangi bir değişikliğin olmayacağını bu durumun hem üretici hem de tüketici için önemli olduğunu belirten yetkililer, üreticinin ürününü depoya koyarak maddi kayıp yaşamayacağının altını çizdi.

Ürün Fiyatıyla Oynanması Engellenecek

Lisanlı depo projesi ile asıl amaçlarının ürün fiyatı ile oynanmasının önüne geçmek olduğunu belirten yetkililer, ortada bir fiyat ile buluşulmasının hem üreticiyi hem tüketiciyi memnun edeceğini, asıl önemli olanın üretilen malın pazarlanması ve tüketilmesi olduğunu söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın