Çalışanların kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için konu hakkında açıklama yapılırken izinlerin çalışanların hakkı olduğu ve saklı tutulmak zorunda olduğu ifade edildi. 

Çalışanların kafalarını karıştıran en önemli problemlerden birisi kullanılmayan izinler olarak belirlendi. Kullanılmayan izinlerin zaman aşımına uğradığı ifade edilmesine rağmen yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında oluşan kafa karışıklıkları ortadan kaldırılmış oldu. Çalışanların kullanmadıkları izinlerin üzerinden zaman geçmesine rağmen herhangi bir şekilde zaman aşımına uğramadığı belirtildi. Çalışanlar bu süreçte işten çıkacakları tarihe kadar istedikleri gibi bu süreyi kullanabilirler. Eğer kullanmazlarsa işten çıkarken işveren tarafından kullanılmayan izinlerin paraları da ödenmek zorunda olacak. bu sisteme göre izinlerin yanması gibi bir durum söz konusu dahi olmayacak. 

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte izin kullanımı hakkında çeşitli planlar yapılmaya başlandı. Çalışanların kafasını karıştıran en önemli sorunlardan birisi haline gelen izin konusu bu doğrultuda tartışmalara neden oldu. Her çalışan yaz ayları gelirken ne kadar izninin olduğu ve ne kadarını kullanabileceği yönünde planlar yapmaya başladı. Kullanılmayan izinlerinin yandığını ve bir daha kullanılamayacağını düşünen işveren ve çalışanlara bu konu hakkında önemli duyurular yapıldı. 

Yapılan düzenlemeler sonrasında ilk  10 günden sonraki izinlerin sorunsuz bir şekilde tek tek kullanılabilme imkanı getirildi. Yasalarla düzenlenen durum sonrasında işveren ile çalışan arasındaki anlaşmazlıklara da son noktanın konulması planlanıyor. İzin konusu çalışanın iş yerindeki kıdem durumu göz önünde bulundurularak belirleniyor. Kullanılmayan izinler iş sözleşmesinin fesih tarihi geldiği zaman işveren tarafından çalışana izin paraları ödenebilecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.