Ana SayfaEkonomiTüfenkci: Kredi Derecelendirme Kuruluşlarını Yanıltırız!

Tüfenkci: Kredi Derecelendirme Kuruluşlarını Yanıltırız!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

S&P’nin Türkiye hakkında açıkladığı kredi notu hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin 2016 yılında zor dönemlerden geçtiğini buna rağmen şu an durumun iyi olduğunu yapılan açıklamanın piyasaları çok etkilemeyeceğine inandığını söyledi. 2016 yılında zorlu süreçlerden geçildiğini, hükümet olarak toplumun refah düzeyini yükseltmeye çalışırken bir taraftan da terör örgütleri ile mücadele edildiğini, ekonomiyi büyütmeye ve geliştirmeye çalıştıklarını belirten Tüfenkci, 2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkenin gelmiş olduğu konumun ortada olduğunu, ihracat ve üretim alanında çok büyük ilerlemelerin kaydedildiğini söyledi.

Tedbirler Alındı

2017 yılına güçlü bir başlangıç yapıldığını ve 2016 yılındaki olumsuzlukları geride bırakmak için gerekli tedbirlerin hem küçük hem de büyük işletmeler için alındığını söyleyen Tüfenkci, yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını bu yüzden 2017 yılının ekonominin güçlenmesi adına daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

İstikrardan Yana Karar Çıktı

Referandum sonuçlarına bakıldığında milletin istikrar ve güvenden yana oy kullandığının görüldüğünü belirten Tüfenkci, bundan sonraki süreçte sistemin çift başlılıktan kaynaklanan sıkıntılarının yaşanmayacağını, döviz piyasalarında rahatlama yaşanacağını söyledi.

İşsizlik Düşecek

Türkiye’ye yönelik dış yatırımların her geçen gün artışa geçtiğinin altını çizen Tüfenkci, işsizlik rakamları şu dönemde yüksek gibi görünse de mayıs ayı itibari ile işsizlik oranlarının düşmeye başlayacağını, enflasyon konusunda da çalışmaların yürütüldüğünü ve tek haneli rakamlara düşüşün görüleceğini söyledi.

Negatif Notu Piyasalar Ciddiye Almadı

Kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P’nin Türkiye’nin notunu negatif olarak tescillendirmesini değerlendiren Tüfenkci, geçmişte pek çok kredi derecelendirme kuruluşunun yanıltıldığını, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, piyasalarında negatif notu ciddiye almadığını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.