Anasayfa Ekonomi Tüfenkci: Kredi Derecelendirme Kuruluşlarını Yanıltırız!

Tüfenkci: Kredi Derecelendirme Kuruluşlarını Yanıltırız!

S&P’nin Türkiye hakkında açıkladığı kredi notu hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin 2016 yılında zor dönemlerden geçtiğini buna rağmen şu an durumun iyi olduğunu yapılan açıklamanın piyasaları çok etkilemeyeceğine inandığını söyledi. 2016 yılında zorlu süreçlerden geçildiğini, hükümet olarak toplumun refah düzeyini yükseltmeye çalışırken bir taraftan da terör örgütleri ile mücadele edildiğini, ekonomiyi büyütmeye ve geliştirmeye çalıştıklarını belirten Tüfenkci, 2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkenin gelmiş olduğu konumun ortada olduğunu, ihracat ve üretim alanında çok büyük ilerlemelerin kaydedildiğini söyledi.

Tedbirler Alındı

2017 yılına güçlü bir başlangıç yapıldığını ve 2016 yılındaki olumsuzlukları geride bırakmak için gerekli tedbirlerin hem küçük hem de büyük işletmeler için alındığını söyleyen Tüfenkci, yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını bu yüzden 2017 yılının ekonominin güçlenmesi adına daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

İstikrardan Yana Karar Çıktı

Referandum sonuçlarına bakıldığında milletin istikrar ve güvenden yana oy kullandığının görüldüğünü belirten Tüfenkci, bundan sonraki süreçte sistemin çift başlılıktan kaynaklanan sıkıntılarının yaşanmayacağını, döviz piyasalarında rahatlama yaşanacağını söyledi.

İşsizlik Düşecek

Türkiye’ye yönelik dış yatırımların her geçen gün artışa geçtiğinin altını çizen Tüfenkci, işsizlik rakamları şu dönemde yüksek gibi görünse de mayıs ayı itibari ile işsizlik oranlarının düşmeye başlayacağını, enflasyon konusunda da çalışmaların yürütüldüğünü ve tek haneli rakamlara düşüşün görüleceğini söyledi.

Negatif Notu Piyasalar Ciddiye Almadı

Kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P’nin Türkiye’nin notunu negatif olarak tescillendirmesini değerlendiren Tüfenkci, geçmişte pek çok kredi derecelendirme kuruluşunun yanıltıldığını, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, piyasalarında negatif notu ciddiye almadığını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

10 + 18 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,786BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,035TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler