Ana SayfaGündemKorsan Filme Yavaş İnternet Cezası Geliyor!

Korsan Filme Yavaş İnternet Cezası Geliyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan son kararlar çerçevesince telif hakları bulunan filmlerin sanal ortamda korsan bir şekilde yayılmasına yavaş internet cezasının gelmesine karar verildi. 

Son zamanlarda büyük bütçelerle ve sonrasında büyük emeklerle çekilen filmlerin telif haklarının alınmasına rağmen bazı kötü niyetli kişiler tarafından korsanının çıkarılarak internet ortamında yayılması için çaba sarf edenlere yeni bir yaptırımın uygulanmasına karar verildi. İnternet üzerinden film izlemekten hoşlananların en çok başvurdukları yöntem olan korsan film telif haklarına zarar verdiği için bu konu hakkında uzun zamandır Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durumun ortadan kaldırılması için yeni bir düzenleme getirildi. 

Korsan filmlerin internet ortamında hızlı bir şekilde yayılması film yapımcılığını olumsuz etkilemeye başladı. Bu durumun özellikle gençler arasında sıklıkla kullanıldığı ifade ediliyor. Konu hakkında şikayetlerin artmasının ardından yeni bir yasa taslağı hazırlandı. Korsan filmlerin internet üzerinden yayılmasını sağlayan kişilerin tespit edilmesi halinde bu kişilere internet yavaşlatma cezasının verileceği öğrenildi. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu üzerinde yapılan değişiklik sonrasında cezai yaptırımların nasıl uygulanacağı belirlendi. Detayların netleşmeye başladığı belirlendi. Kamuoyunda konu hakkında bazı haberler çıkmaya başladı. Ancak durumun yanlış anlaşıldığı belirlendi. Kamuoyunda çıkan haberlerde olduğu gibi izleyen ya da indiren kişiler için değil korsan filmlerin yayılmasını sağlayan kişilerin cezai yaptırımlara maruz kalacakları öğrenildi. 

Yasağın yasallaşmasının ardından vatandaşların ve özellikle gelecek nesillerin konu hakkında bilinçlendirilmeleri sağlanacak. İndirilen korsan filmlerin torrent gibi indirme sitelerinde farklı kullanıcılar ile paylaşılmasının ardından internetleri yavaşlatılacak ve cezalandırılacaklar. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.