Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan son kararlar çerçevesince telif hakları bulunan filmlerin sanal ortamda korsan bir şekilde yayılmasına yavaş internet cezasının gelmesine karar verildi. 

Son zamanlarda büyük bütçelerle ve sonrasında büyük emeklerle çekilen filmlerin telif haklarının alınmasına rağmen bazı kötü niyetli kişiler tarafından korsanının çıkarılarak internet ortamında yayılması için çaba sarf edenlere yeni bir yaptırımın uygulanmasına karar verildi. İnternet üzerinden film izlemekten hoşlananların en çok başvurdukları yöntem olan korsan film telif haklarına zarar verdiği için bu konu hakkında uzun zamandır Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durumun ortadan kaldırılması için yeni bir düzenleme getirildi. 

Korsan filmlerin internet ortamında hızlı bir şekilde yayılması film yapımcılığını olumsuz etkilemeye başladı. Bu durumun özellikle gençler arasında sıklıkla kullanıldığı ifade ediliyor. Konu hakkında şikayetlerin artmasının ardından yeni bir yasa taslağı hazırlandı. Korsan filmlerin internet üzerinden yayılmasını sağlayan kişilerin tespit edilmesi halinde bu kişilere internet yavaşlatma cezasının verileceği öğrenildi. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu üzerinde yapılan değişiklik sonrasında cezai yaptırımların nasıl uygulanacağı belirlendi. Detayların netleşmeye başladığı belirlendi. Kamuoyunda konu hakkında bazı haberler çıkmaya başladı. Ancak durumun yanlış anlaşıldığı belirlendi. Kamuoyunda çıkan haberlerde olduğu gibi izleyen ya da indiren kişiler için değil korsan filmlerin yayılmasını sağlayan kişilerin cezai yaptırımlara maruz kalacakları öğrenildi. 

Yasağın yasallaşmasının ardından vatandaşların ve özellikle gelecek nesillerin konu hakkında bilinçlendirilmeleri sağlanacak. İndirilen korsan filmlerin torrent gibi indirme sitelerinde farklı kullanıcılar ile paylaşılmasının ardından internetleri yavaşlatılacak ve cezalandırılacaklar. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın