Ana SayfaEkonomiIMF: Türkiye’de Büyüme Toparlandı!

IMF: Türkiye’de Büyüme Toparlandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

IMF’den Türkiye’ye iyi haber geldi. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, Doğu, Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine dair değerlendirme raporunu yayımlayan IMF, söz konusu ülkelerde büyümenin devam ettiğini, enflasyonun yükselmeye başladığını belirtti. Raporda güçlenen küresel faaliyetler ile devam eden destekleyici makro ekonomik politikaların yardımı ile yakın dönem beklentilerinin de olumlu olduğunu belirtilti. Raporda dikkat çeken bir diğer konu ise CESEE ülkelerinde aşağı yönlü risklerin arasında ani daralan küresel koşullar, dünya genelinde içe dönük korumacı politikalar, Avrupa ekonomilerinde meydana gelen şoklar ve ücret artışlarının gösterilmesi ve bunların dünya genelinde rekabete zarar verebileceğinin vurgulanması oldu.

Yapısal Reform Olmalı

Yetkililer yayımladıkları raporda orta dönemde ekonomik politikalar için en büyük zorluğun yapısal reformlar ile potansiyel büyümeyi artırmak olduğunun altını çizdi. Geçmişteki reformların büyük ölçüde tükendiğinin ve güçlenen kurumlara, kamu alanlarında yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunun belirtildiği raporda, yapılan reformlar ile ülkelerin büyüme hedeflerine ulaşabileceği hatırlatıldı.

Türkiye’de Büyüme Toparlandı

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 oranında önümüzde yıl ise yüzde 3,3 oranında büyümesinin ön görüldüğü IMF raporunda Türkiye ile ilgili olarak, yükselen siyasi belirsizlik ile birlikte ekonomik büyüme oranının sert bir düşüş yaşadığı ancak büyüme oranında kısmen toparlanma yaşandığı belirtildi. Enflasyon ve işsizliğin ise halen yüksek seviyede olduğunun belirtildiği raporda, para politikasının sıkılaştırılması ile enflasyonun azalması ve artan dış zayıfların azaltılması gerektiğinin altı çizildi. Raporda cari işlemlerde yapılan yeni revizyonlar sayesinde büyümenin beklentinin üzerinde gerçekleştiğinin altı çizildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.