IMF’den Türkiye’ye iyi haber geldi. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, Doğu, Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine dair değerlendirme raporunu yayımlayan IMF, söz konusu ülkelerde büyümenin devam ettiğini, enflasyonun yükselmeye başladığını belirtti. Raporda güçlenen küresel faaliyetler ile devam eden destekleyici makro ekonomik politikaların yardımı ile yakın dönem beklentilerinin de olumlu olduğunu belirtilti. Raporda dikkat çeken bir diğer konu ise CESEE ülkelerinde aşağı yönlü risklerin arasında ani daralan küresel koşullar, dünya genelinde içe dönük korumacı politikalar, Avrupa ekonomilerinde meydana gelen şoklar ve ücret artışlarının gösterilmesi ve bunların dünya genelinde rekabete zarar verebileceğinin vurgulanması oldu.

Yapısal Reform Olmalı

Yetkililer yayımladıkları raporda orta dönemde ekonomik politikalar için en büyük zorluğun yapısal reformlar ile potansiyel büyümeyi artırmak olduğunun altını çizdi. Geçmişteki reformların büyük ölçüde tükendiğinin ve güçlenen kurumlara, kamu alanlarında yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunun belirtildiği raporda, yapılan reformlar ile ülkelerin büyüme hedeflerine ulaşabileceği hatırlatıldı.

Türkiye’de Büyüme Toparlandı

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 oranında önümüzde yıl ise yüzde 3,3 oranında büyümesinin ön görüldüğü IMF raporunda Türkiye ile ilgili olarak, yükselen siyasi belirsizlik ile birlikte ekonomik büyüme oranının sert bir düşüş yaşadığı ancak büyüme oranında kısmen toparlanma yaşandığı belirtildi. Enflasyon ve işsizliğin ise halen yüksek seviyede olduğunun belirtildiği raporda, para politikasının sıkılaştırılması ile enflasyonun azalması ve artan dış zayıfların azaltılması gerektiğinin altı çizildi. Raporda cari işlemlerde yapılan yeni revizyonlar sayesinde büyümenin beklentinin üzerinde gerçekleştiğinin altı çizildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın