Laptop Yasağı Kaybettirdi!

0

ABD’nin ülkelere uygulamaya başladığı laptop yasağı sonrası havayolu şirketleri kâr oralarında düşüş yaşamaya başladı. Yasağın uygulamaya geçmesi Türkiye’de de oldukça ses getirmiş ve bu yasağın bir süre sonra ticari kayıplara neden olacağı açıklanmıştı. Dubai merkezli olan Emirates Airline 5 yıllık uzun bir süreden sonra ABD’nin uyguladığı yasak ile kâr oranlarında düşüş yaşandığını açıkladı. Konun hakkında açıklamada bulunan şirket yetkilileri şirketin yıllık kârının yüzde 82 oranında düşüş yaşadığını ve 354 milyon dolara gerilediğini, şirketin kâr düşüşünü en son 2011 ila 2012 yılında yaşadığını belirttiler.

Önümüzdeki Yıl Zor Geçecek

Şirketten yapılan açıklamada kârda ciddi bir azalma olduğunun altı çizilirken, bu düşüşte İngiltere’nin Avrupa’dan ayrılma kararının ve ABD’nin Ortadoğu’dan ülkeye girişlerde bazı sınırlamalar getirmesi gibi istikrarsızlığa neden olan olayların etkisinin büyük olduğu belirtildi. Gelecek yılın kendileri için zor geçeceğini belirten Emirates Airline Başkanı Şeyh Ahmed bin Said el Maktum, havayolu şirketlerinin son dönemlerdeki petrol fiyatlarındaki düşüşlerin ekonomiye olan olumsuz etkilerinden kaynaklı bütçe kesintileri nedeni ile zorlandığını söyledi.

Sekiz Ülke Yasaklı

21 Mart 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump’ın imzası ile uygulamaya geçen yasak sayesinde sekiz ülkede yer alan uluslararası havalimanlarından ABD’ye doğru gerçekleşen uçuşlarda cep telefonundan daha büyük olan elektronik cihazların el bagajında taşınmasına izin verilmiyor. Uygulamaya sokulan bu geçici yasaktan sadece cep telefonları ve tıbbi cihazlar muaf tutuluyor. ABD’nin bu uygulamasından sonra İngiltere’de aynı kapsamda yasak getirmiş ve Türkiye, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Tunus ve Mısır’dan ülkeye girişlerde elektronik cihaz yasağı başlatmıştı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın