Ana SayfaEkonomiOsmanlı Çileği Tezgahlarda! Kilosu 30 Lira!

Osmanlı Çileği Tezgahlarda! Kilosu 30 Lira!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kokusu, aroması ve rengi ile diğer çilekten hemen ayrılan Osmanlı Çileği son dönemlerde oldukça popüler oldu. Çilekte yaşanan fide azlığı ve yetiştirilme esnasındaki zorluklar yüzünden Ereğli’de sadece 3 köyde 8- 10 aile tarafından yetiştirilen Osmanlı Çileği mayıs ayının ilk haftası itibari ile sabah erken saatlerinde toplanmaya başladı. Çileğin sadece gıda sektöründe yer almadığını belirten üreticiler, kozmetik alanında da çileğin çok talep gördüğünü yöredeki kestane toprağında yetişen çileğin kara çilek ile etkileşime geçerek özgün bir hale geldiğini söylüyor. Kilo fiyatı diğer çileğe göre daha yüksek olan Osmanlı Çileğinin her geçen gün bilinirlik seviyesinin arttığını belirten üreticiler, çileğe yurt içinden ve yurt dışından çok talep olduğunu söylüyor.

Kilosu 30 Lira

Normal çileğin mevsiminde oldukça uygun fiyata bulunabileceğini belirten Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticiyi Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Şaban Çetinkaya, Osmanlı Çileğinin diğer çilekten farklı olarak kilogram fiyatının 30 lira civarında olduğunu, fide azlığı ve yetiştirme zorlukları nedeni ile çileğin satış fiyatının bu seviyelerde olduğunu belirtti.

Fide Üretimi Yapılıyor

Osmanlı Çileğinde fide azlığı problemi yaşandığını ve bu problemi çözmek için çalışmaların yürütüldüğünü belirten Çetinkaya, şu anda 5 bin kök çilek ekildiğini en kötü artlarda her ifadenin 3 fide daha vermesi ile kasım ayında 15 bin fideye sahip olunacağını, fideye duyulan ihtiyacın bu şekilde çözüleceğini söyledi. Çetinkaya çileğin gıdadan kozmetiğe kadar pek çok alanda talep gören bir ürün olduğunu sözlerine ekledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.