Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

0
Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer

Bankaların düzenlediği banka sınavları, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında birtakım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

Bankacılık, tabir yerindeyse “parayı yönetme sanatı”dır. Yüksek miktarlarda paralar ile çalışma hayatınızı sürdüreceğiniz gibi aynı zamanda yüksek miktarlarda borçları olan, iflas eden, son umudu sizmişsiniz gibi size bakan müşterilerle ilgilenmek, bankacılık mesleğinin sahip olduğu psikolojik zorluğu da oldukça net bir şekilde ortaya koymaktadır.

“Klasik ve Sıradışı 35 Banka Mülakat Sorusu!” Araştırmasını Okumadan Geçmeyin!

Böylesine zorlu bir meslek için, bankalar yeni personel alımı gerçekleştirirken de oldukça hassas davranmaktadırlar. Hem mesleği başarı ile sürdürebilecek, hem de mesleğini sürdürürken başarılı olabilecek adaylar arasından tercih gerçekleştirmeye çalışan bankalar, bazı hassas sorular sormaktadırlar. Gelin, sorulan genel soruları birlikte inceleyelim.

Banka Mülakatında Sorulan Sorular

Neden Bankacılık?

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer! - Neden Bankacılık
Neden Bankacılık?

Banka mülakatlarında değişmeyen, fiks sorulardan bir tanesi Neden Bankacılık? sorusudur. Bu soruya oldukça hassas ve profesyonel bir yaklaşım ile cevap vermeniz gerekmektedir.

Bankacılık Ürünleri Hakkında Bilginiz Var Mı?

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer! - Bankacılık Ürünleri Hakkında Bilginiz Var Mı
Bankacılık Ürünleri Hakkında Bilginiz Var Mı?

Bu soru, mülakatta başarılı olmanızda önemli olduğu kadar, aynı zamanda mesleki hayatınızdaki başarınız için de oldukça önemlidir. Bankacılık ürünlerini yakından tanımalı, üzerine araştırma yapmanız, sizin için faydalı olacaktır.

Bankamızı Tanıyor Musunuz?

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer! - Bankamızı Tanıyor Musunuz
Bankamızı Tanıyor Musunuz?

‘Evet tanıyorum, hatta sizde bir tane vadesiz hesabım var ehe’ diye bir cevap verirseniz, ‘Biz sizi arayacağız’ cümlesini duymadan odayı kendiniz terk edebilirsiniz. Mülakatına girdiğiniz bankanın bulunduğu dönem hedefleri, kuruluş hedefleri, yakın dönemde yakaladığı başarıları öğrenmeli, takip etmelisiniz.

Pozisyonunuz Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer! - Pozisyonunuz Hakkında Ne Biliyorsunuz
Pozisyonunuz Hakkında Ne Biliyorsunuz?

İster gişe görevlisi, ister proje yöneticisi; hangi kadro için başvurursanız başvurun, çalışacağınız alanı tanımanız, banka yetkilileri tarafından oldukça önemlidir.

En Son Okuduğunuz Kitap?

Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer! - En Son Okuduğunuz Kitap
En Son Okuduğunuz Kitap?

Birçok adayın elendiği soru! Eğer mülakat öncesinde bir kitapçıya girerek, çok satılanlar ya da yeni çıkanlar listesinden bir kitap ismi ezberleyip, arka kapağını okuyarak mülakata girdiyseniz, foyanız çok yakın bir süreçte ortaya çıkacaktır. Makalemizin başında da belirttiğimiz üzere, bankacı olan kişiler, yoğun bir psikolojik baskı altında kalırken, profesyonelliklerinden en ufak bir taviz vermemeleri gerekmektedir. Bu yüzden sürekli kitap okumalı, okuduğunuz kitapları da iyi analiz etmelisiniz.

Unutmayın, bankacı olmak; ekonomiye, hesaplamaya, analitik düşünmeye hakim olmak kadar; insan ilişkilerine, insan psikolojisine hakim olmayı da gerektirmektedir.

Şimdiden başarılar!

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın