Kredinin Takibe Düşmesinde Yapılması Gerekenler!

Kredinin Takibe Düşmesinde Yapılması Gerekenler! Kredilerin İdari Takibe Düşmesi Durumunda İlk Yapmanız Gerekenler Nelerdir? Detaylar İçin...

1
Kredinin Takibe Düşmesinde Yapılması Gerekenler!

Bankalara olan kredi ödemelerinde aksaklıkların yaşanması, geri ödeyememe gibi durumlarda bankalar tarafından krediler idari takibe düşer. Kredilerin idari takibe düşmesi durumunda ilk yapmanız gereken borcunuzu kapatmak olacaktır. Hem bankayla ilerleyen süreçlerde problem yaşamamak ve işlerin daha kötüye gitmemesi için hem de kredi notunun düşmemesi için yapılacak ilk işlem budur.

Krediler idari takibe düştüğü zaman bankalar ile herhangi bir finansal işlem yapılamaz. Bu durumda bank ile görüşüp yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreçte zaten banka ya da yetkilendirdiği avukat sizinle iletişime geçip takibe düşmüş olan krediniz için kredi yapılandırması hakkında bilgilendirme yapıp, talepte bulunacaktır. Bu durumda bütçenize en uygun olacak şekilde kredi vadelendirmesi yapmanız yararınıza olacaktır.

Kredinin Takibe Düşmesinde Yapılması Gerekenler

Bankalar kredi ödemelerinin gecikmesi ya da takibe düşmesi gibi durumları istemezler. Çünkü böyle durumlarda finansal piyasada bankaya olan güvende azalmalar meydana gelir. Diğer bir yandan ise takibe düşen kredilerin geri alma süreci çok uzun ve zorlu olmaktadır.

Bu sebepten ötürü kredi takibe düşmeden önce yapılması gerekenlerden ilk sırada yer alan bankalarla görüşmek ve kendinize uygun bir ödeme planı oluşturmak olacaktır.

Kredi takibe düştükten sonra kredi borçları kapansa da bankalar tarafından riskli alanda yer alacaksınız. Kredi notunuz sanılanın aksine yükselmeyecektir. Bunun için düşük limitli bir kredi kartı alabilir ya da  otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Takibe düşmüş olan kredilerin kapanması sonrasında bankalar kredi kartı vermeyebilir. Ancak maaş bankanıza öncelik tanıyarak kart talebinde bulunabilirsiniz. Olumsuz sonuçlansa dahi kart limitiniz kadar paranızı hesabınızda tutmanız durumunda kredi kartı almanız mümkün hale gelebiliyor. Bunun gibi yollar ile kredi kartı almanız sizin için olumlu yönde bir puan kazandırabilmektedir.

Otomatik ödeme talimatlarının kredi notuna çok bir etkisi olma da banka çalışmaları yeniden etken hale getirebilmektedir. Bu sayede bankanın size olan güveni tekrardan geriye gelmektedir. Bunun sonucunda ise finansal ürünlerden faydalanmanız çok daha kolay olacaktır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın