Ana SayfaGündemİngiliz Devi Türkiye'ye Veda Ediyor!

İngiliz Devi Türkiye’ye Veda Ediyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

1934 yılında Türkiye’ye giriş yapan İngiltere merkezli banka devi Royal Bank of Scotland (RBS), Türkiye’de yer alan şirketi için tasfiye kararı aldı. Türkiye’ye gelen ilk yabancı yatırımcılar arasında yer alan RBS, Türkiye’ye veda ediyor.

Yüzde 75 oranındaki hissesi İngiltere devletine ait olan Royal Bank of Scotland 1934 yılının Ocak ayında İstanbul Ticaret Odası’na kaydını yaptırmıştı. Her ne kadar Türkiye içerisinde gerçekleştirdikleri faaliyetler daha eskiye dayanıyor olsa da, İstanbul Ticaret Odası‘na yaptırdıkları kayıt tarihi baz alındığında dahi 84 yıllık bir geçmişi gözler önüne seriyor. 

22 Mayıs Günü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu‘ndan alınan izin doğrultusunda tasfiye kararı alan bankanın 108 milyon Türk Lirası tutarında sermayesi bulunuyordu. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan tasfiye kararında 2015 yılının Şubat ayında The Royal Bank of Scotland PLC tarafından alınan uluslararası bankacılık ağında yer alan ülkelerden çıkış kararının uygulamaya konuluğu belirtild. 

Türkiye sınırlarında 1727 yılında kurulan Royal Bank of Scotland, 1934 yılında İstanbul Ticaret Odası’na kaydını yaptırmış durumda. 83 yıllık Türkiye mazisinde 108 milyon Türk Lirası sermaye ile hizmet veren bankanın hisselerinin yüzde 73’lük kısmı İngiltere Devleti’ne bağlı olan United Kingdom Financial Investmenrs’e bağlı durumda.

Son 9 yıldır zarar ile kapatma gösteren banka, 2013 yılında 9 milyar Sterlin tutarında, 2014 yılında 3,4 milyar Sterlin tutarında, 2016 yılında 2 milyar Sterlin tutarında ve 2016 yıında 7 milyar Sterlin tutarında zarar açıklamasında bulunmuştu.

RBS, önümüzdeki süreçte Türkiye’ye ek olarak birçok ülkeden de çıkış yapmayı planlıyor.

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.