Ana SayfaGündemMerkez Bankası'ndan Kritik Uyarı!

Merkez Bankası’ndan Kritik Uyarı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’de hizmet veren bankalar için döviz swaplı mevduat konusunda uyarı gerçekleştirdi. İşte o uyarıya dair tüm detaylar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz swaplı mevduat ile alakalı tüm bankalara uyarıda bulundu. 5 ila 6 temmuz tarihlerinde, bazı banka yetkilileri ile Ankara’da gerçekleştirilen görüşme esnasında bankaların gerçekleştirdiği döviz swaplı mevduatlar konusunda rahatsız olduklarını dile getirdikleri belirtildi.

2 banka kaynağı tarafından Bloomberg’e aktarılan bilgiye göre ortaya çıkan bu uyarı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, döviz swaplı mevduat işlemlerinden rahatsız olduklarını iletirken aynı zamanda bu işlemler için de artık son verilmesi yönünde bir isteklerinin olduğunu aktardıklarını belirti. Aynı zamanda bu kaynaklar, bahsi geçen bu işlemler sebebiyle; Döviz Tevdiat Hesapları’nın Türk Lirası mevduat hesaplarına oranla daha yüksek olduğunu, bu sebepten Türk Lirası mevduat hesaplarının daha düşük bir görünüme sahip olduğunu belirtti.

5 Temmuz tarihi itibariyle Akbank, döviz swaplı mevduat hesaplarına son verdi. Akbank cephesinden bilgi veren kaynak ise, bu ürünün sonlandırılma sebebinin Türk Lirası mevduatına olan ilginin artması ve aynı zamanda arbitraj imkanında ortaya çıkan azalma olarak sebep gösterdi.

Döviz Swaplı Mevduat Nedir?

Bankacılık işlemleri ile yakından ilgilenen ve yatırımlarını bankalar vasıtası ile gerçekleştiren vatandaşların oldukça yakın bir olduğu döviz swaplı mevduat terimi, Türk Lirası mevduat hesaplarına göre daha yüksek faizler ile getiri sağlamak isteyen yatırımcılar için bankalar tarafından oluşturulmuş finansal bir üründür.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.