Ana Sayfa Gündem Merkez Bankası'ndan Kritik Uyarı!

Merkez Bankası’ndan Kritik Uyarı!

-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’de hizmet veren bankalar için döviz swaplı mevduat konusunda uyarı gerçekleştirdi. İşte o uyarıya dair tüm detaylar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz swaplı mevduat ile alakalı tüm bankalara uyarıda bulundu. 5 ila 6 temmuz tarihlerinde, bazı banka yetkilileri ile Ankara’da gerçekleştirilen görüşme esnasında bankaların gerçekleştirdiği döviz swaplı mevduatlar konusunda rahatsız olduklarını dile getirdikleri belirtildi.

2 banka kaynağı tarafından Bloomberg’e aktarılan bilgiye göre ortaya çıkan bu uyarı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, döviz swaplı mevduat işlemlerinden rahatsız olduklarını iletirken aynı zamanda bu işlemler için de artık son verilmesi yönünde bir isteklerinin olduğunu aktardıklarını belirti. Aynı zamanda bu kaynaklar, bahsi geçen bu işlemler sebebiyle; Döviz Tevdiat Hesapları’nın Türk Lirası mevduat hesaplarına oranla daha yüksek olduğunu, bu sebepten Türk Lirası mevduat hesaplarının daha düşük bir görünüme sahip olduğunu belirtti.

5 Temmuz tarihi itibariyle Akbank, döviz swaplı mevduat hesaplarına son verdi. Akbank cephesinden bilgi veren kaynak ise, bu ürünün sonlandırılma sebebinin Türk Lirası mevduatına olan ilginin artması ve aynı zamanda arbitraj imkanında ortaya çıkan azalma olarak sebep gösterdi.

Döviz Swaplı Mevduat Nedir?

Bankacılık işlemleri ile yakından ilgilenen ve yatırımlarını bankalar vasıtası ile gerçekleştiren vatandaşların oldukça yakın bir olduğu döviz swaplı mevduat terimi, Türk Lirası mevduat hesaplarına göre daha yüksek faizler ile getiri sağlamak isteyen yatırımcılar için bankalar tarafından oluşturulmuş finansal bir üründür.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,263BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler