Geçtiğimiz yıl 800 ile 900 TL arasında değişen kurban hisselerinin, bu yıl 1.000 TL’den başlaması bekleniyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı ile beraber Türkiye’deki et fiyatları gündemde ilk sıralarda yer alıyor. et fiyatlarında beklenen düşüş gerçekleşmezken, geçtiğimiz yıl 800 ile 900 TL arasında değişen kurban hisselerinin bu yıl için en az 1.000 TL’den başlangıç göstermesi bekleniyor.

Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu’nun konu üzerine yapmış olduğu açıklamasında insanların, yetiştirmiş oldukları hayvanları nasılsa Kurban Bayramı zamanında pahalı olacak diye şuanda satmak istemediklerini ve fiyatların bu dönemde cep yakacak duruma geleceğini belirtti. Küçükbaş hayvan fiyatlarının bu yıl bin TL’nin üzerine çıkacağına kesin gözle bakan Ahmet Kırlıoğlu, şuanda bile küçükbaş hayvanların 750 ile 800 TL arasında bir fiyata mal olduğunu ifade etti. Büyükbaş hayvan fiyatlarının ise 18 bin TL’ye ulaşabileceğini de açıklamalarına ekledi.

Ahmet Kırlıoğlu konuşmalarında, canlı hayvan ve et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmüş olmasının tam bir talihsizlik olarak değerlendirirken, yurt dışında hayvan olmaması sebebiyle fiyatların pahalı olduğunu, hayvan getirilse dahi bunun bir çözüm olamayacağını anlattı. Çözüm için ise üreticiler tarafından üretilmesi ve kendileri tarafından desteklenmesi olduğunu da belirtti.

Düve kesiminin yasaklanması üzerine de değinen Kırlıoğlu, söz konusu olan bu yasağın yeni bir düzenleme olmadığını, fakat yeniden gündeme gelmesinin caydırıcı olabileceğine işaret etti. böyle bir yasağın daha öncede var olup uygulanmadığını ifade ederek, aslında bu yasağın doğru bir karar olduğunu, düve kesiminin önüne geçilmesi gerektiğini, çünkü dişi olmadan hayvan üretimi yapılamayacağını da vurguladı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın