Yüksek getiri sağlayacak olan ve ileri teknoloji içeren projeler için yapılacak yatırımlar için bundan böyle Kredi Garanti Fonu kefaleti kullanılabilecek.

Hazine Müsteşarlığı tarafından desteklenen KGF olarak bilinen Kredi Garanti Fonu sistemine bir yenilik getiriliyor. Getirisi ve kullanılacak teknolojilerin yüksek olduğu projeler üreten firmalar artık KGF kefaleti ile kredi alabilecekler.

2017 yılında hayata geçirilen ve Türkiye ekonomisindeki önemli finansal yeniliklerden olan Kredi Garanti Fonu, Hazine Müsteşarlığı tarafından destekleniyor. KGF sistemi kapsamına alınan yeni değişiklik ile bundan böyle getirisi yüksek olan ve yüksek teknolojili projeler üreten firmalar yatırım aşamasında KGF kefaletinden yararlanarak kredi alabilecekler. Bakanlar Kurulu’nda onaylanan projeler için geçerli olacak bu yenilik ve kamuoyunda “Süper Teşvik” olarak bilinen teşvik sisteminden yararlandırılmak suretiyle sağlanacak. Devletin 2018 yılı için hazırlayacağı bütçede bu konuda bir ödenek ayırmayı planladığı bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından gündeme getirilen bu konu ile ilgili KGF tarafından sağlanan Hazine destekli kredilerde yatırımlar arasında ayrım yapılmasına karar verildi. Karara göre Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak, özellikle de ithalatın azalmasına dersek sağlayacak üretimlere dair projelere yapılan yatırımlara finansman sağlanması kolaylaştırılacak.

Alınan bilgilere göre KGF kefalet desteğinden yararlanacak olan projelerin büyüklüğünün önemli olmadığı, ithalatı aza indirilmesine katkı sağlayacak yatırımlara öncelik tanınacağı, aynı zamanda yeni bir icat, Ar – Ge, tasarım ve inovasyon içeren projelerin başlangıç aşamasında yapılacak olan yatırımlar için de bu desteğin sağlanacağı öğrenildi.

Buna göre; Kredi Garanti Fonu ile Hazine Müsteşarlığı arasında yapılan protokol sözleşmesi kapsamında kefalet desteği verilecek olan bu projeler için ayrı bir ödenek ayrılacak ve 1 yıl süresince projelere ödeme yapılacak. KGF kefaleti alabilmek için başvuru yapan projeler onay almadan önce sıkı9 bir incelemeye tabi tutulacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın