Ana SayfaGündemTemmuz Ayında Bankalara 12 Milyon Adet Çek İbraz Edildi!

Temmuz Ayında Bankalara 12 Milyon Adet Çek İbraz Edildi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

2017 yılının temmuz ayında bankalara ibraz edilen çek sayısının 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 0.3 oranında azalma kaydederek 12 milyon adet olduğu açıklandı.

Kısa adı TBB olan Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı Risk Merkezi tarafından yayımlanan 2017 yıı temmuz ayına ait çek raporunda bu ayda ibraz edilen çek sayısında geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 0.3 oranında azalma olduğu görüldü. bu ay bankalara 12 milyon adet çekin ibraz edildiğinin açıklandığı rapora göre 2016 yılının temmuz ayında ibraz edilen çeklerin toplam tutarında yüzde 13 oranında artış görüldü. çeklerin toplam tutarının 444 milyon lira olduğu açıklandı.

Bu ay tutarı 10 milyon lira olan karşılıksız çek işlemi yapıldı. Raporda Temmuz 2017’de bankalar tarafından karşılıksız çek işlemi yapılan çek adedinin 283 bin adet olduğu bildirildi. 2016 yılının temmuz ayındaki karşılıksız çek sayısı ile karşılaştırıldığında bu çeklerin adedi bazında yüzde 34 oranında, tutarı bazında da yüzde 30 oranında azalma görüldü.  temmuz ayında karşılıksız çek işlemi yapılan 2 milyar lira değerindeki çekin ödemeleri daha sonra çek sahipleri tarafından yapıldı.

Bankalara ibraz edilerek karşılıksız çeklere yapılan işlemlerin, toplam çek işlemlerine oranı 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 1.5 oranında azalma göstererek yüzde 2.3 seviyesinde kaldı.

Tutar olarak en çok karşılıksız çek ibraz eden şehir yüzde 8.4 oranla Iğdır oldu. Bu şehri yüzde 8.1 oranla Ağrı, yüzde 5.5 oranla Muş, yüzde 5.4 oranla Batman, yüzde 5.3 oranla Kars takip etti.

Karşılıksız çeklerde adet bazında bakıldığında en çok işlem yapılan şehir yüzde 5.7 oranla yine Iğdır oldu. Yüzde 5.6 oranla Ağrı ikinci, yüzde 4.4 oranla Bitlis üçüncü sırayı aldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.