Merkezi İngiltere’de bulunan HSBC tarafından 9 bin alenin fikri alınarak oluşturulan “Eğitimin Değeri” raporu açıklandı. Rapor 15 ayrı ülkede ailelerin yaptığı eğitim harcamaları ile ilgili verdiği cevapların sonuçları yer alıyor.

İngiltere merkezli bankalardan olan ancak dünyanın pek çok ülkesinde hizmet veren HSBC, 15 ülkede 9 bin aileyle görüşerek yaptığı araştırmanın sonucunda Eğitimin Değeri adlı raporu yayınladı. Araştırmada görüşülen ailelere çocukları için ilkokuldan üniversiteyi bitirene kadar yaptıkları eğitim harcamaları soruldu. Raporun sonuçlarına göre ortalama 132 bin 161 dolar harcadığı ortaya çıkan Hong Kong ilk sırada yer aldı. Araştırmada Türkiye’ye yer verilmedi. Amerika, Çin ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkede yapılan araştırmanın genel sonucunda ise ailelerin eğitim hayatı boyunca çocuklarına harcadığı para 44 bin 221 dolar olarak kaydedildi.

Araştırma sonuçlarına göre ailelerin eğitime en az para harcadığının ortaya çıktığı ülke ortalama 16 bin 708 dolar ile Fransa oldu. 15 ülkede 9 bin aileden alınan cevaplara göre ailelerin yüzde 87’lik bir bölümü çocuklarının eğitimine maddi destek veriyor. Yüzde 82’lik bir bölümden alınan cevaplar çocuklarının eğitimi için kendilerini feda etmeye hazır oldukları yönünde oldu. Çocukların eğitimi için birikim yapan ailelerin araştırma sonuçlarındaki yüzdesi ise 74 oldu.

Kanada ve İngiltere 44 bin 221 dolar olan ortalamanın altında kalırken, Kanada’da ailelerin ortalama 22 bin 602 dolar, İngiltere’de ise 24 bin 862 dolar eğitim harcaması yaptığı ortaya çıktı. Fransa ve Avusturya’da da ailelerin verdiği cevaplara göre ortaya çıkan rakamlar beklenenin altında çıktı.

Araştırmanın sonuçlarında Asyalı ailelerin Avrupalı ailelere göre çocuklarının eğitimine daha fazla harcama yaptığı görüldü. Yapılan harcamalar göz önüne alındığında Hong Kong birinci, Birleşik Arap Emirlikleri ikinci, Singapur üçüncü, ABD dördüncü, Tayvan beşinci, Çin altıncı sırada yer aldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın