Kredi kartları ve banka kartlarının internette kullanımının bundan böyle kart sahibinin onayını gerektirmesi ile ilgili bir araştırma yapıldı.

Banka kartı ve kredi kartlarının online alışverişlere açık ya da kapalı olması için bankalar artık kart sahiplerinin onayını almak zorundalar. Bu konuda yapılan yeni düzenleme ile ilgili tüketicilere yönelik bir araştırma yapıldı. Araştırmanın sonuçlarından elde edilen verilere göre her 10 tüketiciden 8’i internetteki kartlı alışverişlerin onaya bağlı olduğunu biliyor.

DORinsinght adlı araştırma şirketi tarafından yapılan araştırma sonuçları açıklandı. Şirketin yaptığı araştırmada tüketicilere onay için verilen sürenin son tarihi olan 31 Aralık 2017 tarihine kadar kredi kartı ve banka kartlarına bankalar yoluyla kart sahipleri onay vermediği takdirde kullanılmayacağı ile ilgili bilgi sahibi olup olmadıkları soruldu. Çıkan sonuç bu sorunun sorulduğu 10 kişiden 8 tanesinin bu konudan haberdar olduğunu gösterdi. Araştırmada Türkiye’de internetten alışveriş yapan kitleyi temsilen 400 kişi katıldı.

Yapılan araştırmadaki kredi kartı kullanıcısı tüketicilere sahibi oldukları banka kartı ve kredi kartlarının kullanıma açık ya da kapalı olması ile ilgili onay verip vermedikleri ile ilgili sorular da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 83’lük bir bölümü yani her 10 kişiden 8 kişi bu konudan haberlerinin olduğu yönünde cevap verdi.

Sorulan sorulardan biri de bankaya talimat veren katılımcıların kartlarını internet alışverişine açtırıp açtırmadığı ile ilgiliydi. Katılan 400 kişinin yüzde 91’i bankalarına kartlarının internet alışverişine açık olması şeklinde onay verdiğini söyledi.

Türkiye’de faaliyet gösteren araştırma şirketlerinden olan DORinsight, Hitay Holding bünyesinde bulunuyor ve 1.2milyondan fazla kayıtlı üyesi var. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın