Ana SayfaGündemLondra Bankaları ile İlgili İlginç Gerçek Ortaya Çıktı!

Londra Bankaları ile İlgili İlginç Gerçek Ortaya Çıktı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uluslararası Şeffaflık Örgütü yaptığı açıklamada İngiltere’nin başkenti Londra’nın kara para aklama konusunda merkez olduğunu, her yıl 23 ile 57 milyar sterlin civarında kara paranın bu şehir üzerinden aklandığını söyledi.

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden olduğu bilinen İngiltere’nin başkenti Londra küresel olarak kara para aklama faaliyetlerinde merkez olarak kabul ediliyor. Şehirde uluslararası kara para aklama işlerinin yoğun olduğu biliniyor.

Tranparency International olarak bilinen Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından yapılan tahminlere göre her yıl ortalama olarak 23 milyar ile 57 milyar sterlin arasında kara para Londra üzerinden yapılan faaliyetlerle aklanıyor. Örgütün resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Kenya, Bangladeş, Nijerya, Zambia ve Pakistan gibi ülkelerden yasal olmayan yollarla çıkan paralar İngiltere’nin bu işle ilgili aracılık eden kurumları tarafından korunuyor.

Kısa adı NCA olan İngiliz Ulusal Suçlarla Mücadele Kurumu’nun resmi sitesinde bu konu ile ilgili bir açıklama yapılarak Londra’da gerçekleşen kara para aklama faaliyetleri ile ilgili en iyimser tahminin 2009 yılına ait küresel GSYH’nin toplamının yüzde 2.7’si aynı rakamlarda olduğu, bunun da 1.6 trilyon dolara tekabül ettiği bildirildi. Açıklamada ayrıca NCA tarafından İngiltere’deki bankalar ve iştiraki olan kuruluşlar tarafından yüz binlerce milyar İngiliz sterlininin aklandığı konusunun değerlendirmede olduğu da söylendi.

İngiltere’de yayın hayatına devam eden dünyaca ünlü gazetelerden The Guardian geçtiğimiz 20 Mart tarihinde yayınladığı bir yazıda Rusya’dan Londra’ya çok yoğun kara para transferinin gerçekleştiğini öne sürmüştü.

İddialara göre küresel anlamda büyük bankalar olarak bilinen Royal Bank of Scotland, HSBC, Barclays, Lloyds gibi bankalarında arasında bulunduğu 17 İngiltere merkezli banka bu faaliyetleri de yürütüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.